Çankırı İli Kızılırmak İlçesi Bayanpınarı Köyü arazilerinin detaylı etüd ve haritalanması
Detailed survey and mapping of Çankırı City Kızılırmak Town Bayanpınarı Village lands
  1. Tez No: 104570
  2. Yazar: NAZİK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKIRI İLİ KIZILIRMAK İLÇESİ BAYANPINARI KÖYÜ ARAZÎLERİNİN DETAYLI ETÜD VE HARİTALANMASI Nazik ÖZDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mahmut YÜKSEL Bu araştırmanın amacı Çankırı İli Kızılırmak İlçesi Bayanpınan Köyü arazilerinin detaylı toprak etüd ve haritalama çalışmasının yapılmasıdır. Etüd, topografik haritadan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 8 adet profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmış ve gerekli analizler laboratuvarda yapılmıştır. Analizlerden elde.edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesi ile 6 farklı toprak serisi belirlenmiştir. Bu serilerden 3 tanesi Inceptisol, 2 tanesi Entisol ve 1 tanesi Alfisol olarak sınıflandırılmıştır. Seriler ve bu serilere ait fazlar, topografik harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Ayrıca toprak serilerinin özellikleri ve problemleri belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. 2001, 91 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Detaylı toprak etüd ve haritalama, toprak serisi, toprak fazı, temel toprak haritası, arazi kullanımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETAILED SURVEY AND MAPPING OF ÇANKIRI CITY KIZILIRMAK TOWN BAYANPINARI VILLAGE LANDS Nazik ÖZDO?AN Ankara University GraduateSchool of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor. Assoc. Prof. Dr. Mahmut YÜKSEL The aim of this research was to perform detailed survey and mapping of Bayanpinan Village Lands of Cankiri City Kızılırmak Town. The survey was carried out by the examination of topographic map and eight soil profiles were observed. Soil samples were collected from each soil profile according to the conventional horizon sampling methods and their physical and chemical properties were analyzed in the laboratory. By assessing the results of analyses and field observation; 6 different soil series were differianted and described. Three soil series were clasified as Inceptisol, two soil series were classified as Entisols and one soil was classified as Alfisol. Soil series and phases were plotted on topographic map and fundamental soil map was prepared. In addition to the soil mapping and problems of soils necessary recomdations to solve problems were suggested. 2001,91 pages KEY WORDS: Detailed soil survey and mapping, soil series, soil phases, fundamental soil map, land use