Nadir yer elementli ve/veya geçiş metalli fitalosyaninlerin çizgisel ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of linear and nonlinear optical properties of rare earth substituted and/or transition metal substituted phthalocyanines
- Tez No: 233011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. GÜL YAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmamda, Lutesyum merkezi atomlu sandviç yapıdaki fitalosyanin örneğinin 532 nm dalgaboylu, nanosaniye atmalı lazer ışını kullanılarak çizgisel olmayan optik özellikleri çalışılmıştır. Örnek güçlü çizgisel olmayan soğurma gösterdiği için, optik sınırlama özellikleri açık yarık Z-tarama tekniği ile detaylı olarak incelenmiştir. Topaklanma etkisini gözlemek için farklı konsantrasyonlarda da Z-tarama deneyleri yapılmıştır. Elde edilen deneysel veriler en küçük kareler algoritması ile fit edilerek optik sınırlama parametreleri bulunmuştur. Bulunan parametreler litaratürdeki farklı nadir yer elementli fitalosyaninler ve farklı metalsiz veya metalli fitalosyaninler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, LuPc2 malzemesinin iyi bir optik sınırlama gösterdiği ve optik sınırlama uygulamaları için aday bir malzeme olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear optical properties of Lutesyum sandwich type phthalocyanine sample was investigated. Since the sample showed appreciable nonlinear absorption, optical limiting properties are investigated by using open aperture Z-scan technique under nanosecond pulse excitation at 532 nm. In order to investigate the effect of aggregation on optical limiting performance, Z-scan experiments with different concentrations have also been carried out. Optical limiting parameters of the sample at different concentrations and irradiances have been extracted by fitting the experimental data with the theory. Extracted parameters are compared with different rare-earth substituted and other phthalocyanine compounds in literature. Consequently, LuPc2 has been found to exhibit good optical limiting properties. Therefore, the investigated LuPc2 material may be useful for optical limiting applications.