Bazı organik bileşiklerin Z-tarama verilerinin incelenmesi
Investigation of Z-scan data of some organic compounds
- Tez No: 233012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında çeşitli organik bileşiklerin (CS2 ve Triazin Zn) hem çizgisel olmayan kırılma indisleri hem de çizgisel olmayan soğurma katsayılarının belirlenebilmesi için açık yarık ve kapalı yarık Z-tarama deneyleri yapılmıştır. Deneylerde, ince bir mercekle odaklanan Gauss biçimli bir atma ile etkileşen örneğin, yatay bir düzlemde demet boyunca odaktan geçecek şekilde hareket ettirilerek konuma, dolayısıyla da şiddete bağlı geçirgenlik değerleri ölçülmüştür. Deneysel verilerden elde edilen sonuçların literatürle karşılaştırılabilmesi için MATLAB'da açık yarık ve kapalı yarık Z-tarama deneylerine göre ayrı ayrı fit programları yazılmıştır. Bununla birlikte fit programlarının her tür kullanıcıya yönelik olması ve kullanım kolaylığı sağlanması amacıyla bir arayüz tasarlanmıştır. Yazılan bu programlarla deneysel veriler en küçük kareler yöntemine göre fit edilmiş ve literatürle karşılaştırılarak uygunluğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, open aperture and closed aperture Z-scan experiments were carried out in order to determine both of nonlinear refraction indexes and nonlinear absorption coefficients of various organic compounds (CS2 and Triazine Zn). For this experiment, Gaussian pulsed laser beam focused by a convex lens was interacted with the sample. Transmitted data was recorded while the sample moving through the focal point. In order to compare results determined from experimental data with literature, fit programs were written for the open aperture and closed aperture experiments in MATLAB. An interface was designed for the other users to be able to use the program easily. With these programs the experimental data were fitted by least-square method and the results were compared with the literature and are good agreement.