Endüstri işletmelerinde günlük iş yaşamında uygulanan ergonomi metodlarının incelenmesi
Research on ergonomy methods executed to daily work environment of industrial management
- Tez No: 233062
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojik gelisimin sonucu olarak üretim asamalarında isletmelerde makine kullanımı artmıs ve otomasyon yaygınlasmıstır. Bu gelisme içinde insanın diğer üretim faktörleri ve çalısma ortamı kosullarında yıpranmasını azaltmak, becerilerinden daha etkin yararlanmak amacı ile ergonomik uygulamaların yaygınlasması zorunlu hale gelmistir. Bu çalısmada amaç; is yönetiminin insancıl metotlarını arastıran disiplinler arası çok yönlü ergonomi biliminin, isletmelerde değerlendirilebilir, problem ve risklerinin yönlendirilebilir hale gelmesini sağlayacak yönetim sisteminin olusturulmasıdır. Sistemsel inceleme yapılmadığında problemlerin tespiti, önceliklerinin belirlenmesi, kaynak ayırımının temininde olusan sorunlar, olusturulan standart bir uygulama yöntemi ile, analiz formları, raporlandırma ve kayıt sistemi gelistirilmis ve kolaylastırılmıs, sistemin bireye bağımlılıktan kurtulması sağlanmıstır. Endüstriyel is istasyonu dizaynına yönelik ergonomik yaklasım, isgörenin ve sistemin verimini arttırmak için; isçinin kabiliyetleriyle is gerekleri arasında denge kurmayı, isçinin fiziksel ve zihin sağlığının iyi olmasını, is tatminini ve güvenliğini sağlamayı hedefler. Bu amaç doğrultusunda, bu çalısmada, kötü dizaynın yol açtığı verimlilik kaybı ve mesleki sağlık problemlerine sebebiyet veren çalısma durusları üzerinde durulmustur. Uygun çalısma postürleri, çalısma yükseklikleri, normal ve maksimum çalısma alanlarının mevcut isgücüne göre belirlenmesi, sistematik bir sekilde anlatılmaktadır. Bir durum çalısması ile manuel islemlerin söz konusu olduğu bir torna tezgahında video çekimleri yapılmıs, insan-makina etkilesimi incelenmistir. Sistematik ergonomik bir metot olan OWAS ile çalısma esnasındaki vücut durusları ve bu duruslardan kaynaklanan zorlanmalar belirlenmistir. ?stasyonda kötü postürlere neden olan etmenler ve bunların nasıl elimine edilmesi gerektiği ergonomik kriterlere dayanarak ortaya konmustur. Sonuçta mevcut ve önerilen sistem arasındaki verimlilik farkı, yapılan bir benzetim programı ve istatistiksel analizlerle parça sayısındaki artıs olarak gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological development, machines and automation are widely used in production stages of the industrial plants. During this progress in order to protect employees against working environment and other production factors and benefit from their capabilities more efficiently, the application of ergonomics issues becomes mandatory. The aim of this study is to install a system which can be evaluated in the industrial plants and provide all the problems and risks to be directed by managing ergonomics which is a multidisciplinary science concerning all the disciplines which research humanist methods of business administration. During determining the problems, designating the priorities and resources, all the problems which occurred due to not investigating systematically, are eliminated by using standard application methodology, analysis forms, reporting and registrations systems and consequently the system is provided to be free of dependence to individuals. An ergonomics approach to the design of an industrial workstation attempts to achieve an appropriate balance between the worker capabilities and work requirements to optimize worker productivity and the total system, as well as provide worker physical and mental wellbeing, job satisfaction and safety. For this purpose, in this study, a decrease in productivity caused by inadequate design and working postures which resulted in occupational health hazards were pointed out. Determination of adequate working postures, working heights, normal and maximum working areas according to existing workforce was explained systematically. With a case study, video recordings were done and man-machine interaction was examined in a lathe workstation which includes mainly manual works. By using a systematic, ergonomic method named as OWAS, working postures and strains that were caused by these postures were examined. Factors causing inadequate postures and how these factors could be eliminated were demonstrated according to ergonomical criteria. As a result, the productivity difference between existing and suggested system was shown as an increase in the number of work pieces by using a simulation program and statistical analysis.