6 sigma yaklaşımı ile bir tank bölüğü personelinin mesai çizelgesine uyum kalitesinin arttırılması
By the way of six sigma appproach, the boost of an armoured company personnel's adopting the daily working hours quality
- Tez No: 233069
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde kalite anlayısı tamamen müsteri memnuniyeti üzerine odaklanmıstır. Sirketler kritik kalite faktörlerini belirleyerek, bu faktörler civarında çıktı üretmeyi amaçlamaktadırlar. Altı Sigma, anlık iyilesme ve kaliteyi degil sürekliligi saglar. Dolayısıyla dinamik bir süreçtir ve sirket var oldugu sürece vardır. Bir süreçteki degiskenlerin kontrol altına alınması ile hata ve yanlısların engellenebilecegi gerçegi, süreç degiskenlerinin kontrolünü saglayan Altı Sigma Metodolojisine olan ilgiyi arttırmıstır. Bölük üzerine yapılan çalısmada, personelin mesai çizelgesine uyum kalitesinin arttırılması amaçlanmıstır. Bu amaçla, üst yönetimden gerekli ilgiyi görmek ve çalısmanın ciddiyetini kavramak amacıyla sponsor olarak Tabur Komutan Yardımıcısı; süreçle ilgili ölçüm, analiz ve raporları hazırlamak, ayrıca iyilestirme ve kontrol süreçlerini uygulamak için üniversite mezunu, bilgisayar ve istatistik bilen erbas/erler görev almıstır. Elde edilen veriler pareto ve kontrol grafikleri, varyans analizleri ve histogramlar yardımıyla analiz edilmis ve her hafta yapılan kalite toplantısında rapor halinde sunulmustur. lk hafta sonunda 1,17 degerine sahip olan sigma düzeyi; üç hafta içinde etkili bir gelisme göstererek 3,73 seviyesine kadar çıkmıstır. Bu hızlı gelismenin baslıca sebebi personelin hatalarının ölçülmesi ve her hafta rapor edilmesi olmustur. Sebep oldukları kusurların kayıt altına alındıgını hisseden personel daha dikkatli davranarak hata yapmamaya zorlanmıstır. Bu zorlamanın yanı sıra yapılan kalite iyilestirme çalısmasının tüm bölük tarafından sahiplenilmesi de bir diger kaliteyi arttırıcı etken olmustur.
Özet (Çeviri)
In these days, quality sense fully focuses on customer satisfaction. Companies determine critical quality factors and aim to produce products that are near to these factors. Six Sigma is not only for insant improvement and quality level, but also to provide enduring. Therefore, it is a dynamic process and exists while the company exist. The variables in a process can be under controlled by inhibition of defects and wrongs. Hence, attention to the Six Sigma Methology which provides control of the process variables are arised. In the experiment on troop, the rising of chime quality of stuff shift scheduling was aimed. For this purpose, Battalion Assistant Commander is appointed as the sponsor. Because, the importance given by him effect the process positively. Soldiers that are graduated from university and know using computer and statistical software prepare measuring, analyse and reports also apply improving and control process. Datas are analyzed by pareto and control charts, variance analyses and histograms. They are presented as a report in quality meeting which is made every weekends. Sigma level equals to 1.17 after first week, and it reachs 3.73 in three weeks. The obvious reason for this qucik improvement is measuring and observing of stuff defects which are reported in every week. The stuff try not to make errors. Because they feels eyes behind them. Also, the process is owned by most of the stuff that is another factor.