Tedarik sürecinde yaşanan sorunların altı sigma yaklaşımı ile değerlendirilmesi ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda bir uygulama
Analysing supply process' problems by using six sigma approach and a practice in İstanbul Naval Shipyard
  1. Tez No: 181168
  2. Yazar: GÜLİZAR YEŞİM YENİGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
şletmelerin temel amacı, müşteri odaklı, kaynakların etkin kullanıldığı,kar sağlayan, başarılı, mevcut iş performansı ve müşteri memnuniyet seviyesiniarttıran iş süreçleri yaratmaktır. Müşteri memnuniyetine odaklı iş sistemlerigeliştirmek, günümüz rekabet ortamında varolmanın anahtarıdır. Bu hedefeyönelik olarak, iş süreçlerinin yönetilmesi ve yeniden yapılandırılması için,verilerin bir disiplin içerisinde istatistiki tekniklerle değerlendirmesi gerekir.Son yıllarda, pek çok işletme tarafından Altı Sigma yaklaşımı ile ?nasılbaşarılı olamaya devam edeceğiz?? sorusuna yanıt aranmaktadır. Altı Sigmayaklaşımı işletmenin bütününde hataları, maliyetleri azaltmayı, kaliteyi arttırmayıve değişkenlikten kurtulmayı hedefleyen bir yaklaşımdır. şletmeler tarafındanyönetilen Altı Sigma projelerine ait pek çok başarı öyküsü mevcuttur.Kamu kuruluşları, kar amacı gütmeyen işletme statüsünde olsalar da,kaynakların etkin kullanımı ve müşteri memnuniyetini en üst düzeydesağlanmasına yönelik iş süreçlerine sahiptir. Bu nedenle mevcut süreçlerinimüşteri taleplerine göre değerlendirmek ve iyileştirmek zorundadırlar. Kamukuruluşu statüsündeki askeri tersanelerin kurumsal başarısı, gemi inşa ve onarımfaaliyetlerinin plan dahilinde tamamlanmasına bağlıdır. Bu sürecin devamlılığımalzeme ve işçilik unsurlarının etkin şekilde biraraya getirilmesi ile sağlanabilir.Bu çalışmada askeri tersanelerin kurumsal başarısının göstergesi olangemi inşa ve onarım faaliyetlerini destekleyen tedarik süreci Altı Sigma yaklaşımıile incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the enterprises is to develop work processes whichfocus customer needs and to use companies? sources efficiently in order toincrease profit and the performance of the companies together with providing thehighest customer satisfaction. Nowadays, developing systems which focuses oncustomer needs is the key element for the existence in today?s competitive marketenvironment. To chase this goal, it is necessary to evaluate the data by usingstatistical methods in order to manage and restructure the work processes.Recently, many companies, by using 6 Sigma approach are seeking theright method of providing the continuous success. 6 Sigma approach is mainly amethod which focuses on decreasing the defects and costs by increasing qualityand decreasing the variability. There are many success stories of 6 sigma of whichthe companies implemented.Even though, government enterprises like Naval Shipyards are non-profit organizations, they have processes for efficient use of resources andproviding the best customer satisfaction. Therefore, they have to analyze theirprocesses as per the customer needs and to develop them. The finalization ofShipbuilding and Maintenance projects as per planned schedule is the maincriteria for the evaluation of Naval Shipyards? success. This can only bemaintained by providing the resources like workmanship and material asplanned.In this thesis, 6 Sigma approach is used to analyze and to develop supplyprocess, which is one of the most important key element of Shipbuilding andMaintenance activities in Naval Shipyards.