Türk Silahlı Kuvvetleri'nde işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulaması
Worker health and work safety application in Turkish Armed Forces
- Tez No: 233068
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA BİRGÜN, Y.DOÇ.DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İçinde bulundugumuz 21. yüzyıl, geçmise göre teknik ve sosyal alanda her gün yeni biçim, düsünce ve anlayısın farklı boyutlar kazandıgı bir yüzyıldır. Verimi yüksek bir seviyeye çıkarmak, endüstride temel amaç haline gelmistir. Bu amacın elde edilebilmesinde çalısan insan ve onun saglıgı ve güvenligi en önemli faktördür. Sanayilesme ve teknolojik gelismelere paralel olarak özellikle isyerlerinde üretken faktör olan, çalısan kisilerin saglıgı ve güvenligi ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkmıstır. Baslangıçta fazla önemsenmeyen bu sorunlar is verimini ve isletmeyi tehlikeye sokmasıyla önem kazanmıs ve üzerinde düsünülmesi gerekliligi dogmustur. İsçi, fiziki yapısı saglam, ruhen saglıklı olup sosyal ve ekonomik yönden geleceginden emin olursa verimliligi dolayısıyla isletme üretiminin artacagı açıktır. Bu çalısmada, öncelikle isçi saglıgı ve is güvenligi kavramı, is kazaları tanımı, nedenleri ve is kazalarını önlemek için alınması gereken önlemler açıklanacaktır. Ardından özellikle küçük birlik seviyesinde Silahlı Kuvvetler' de isçi saglıgı ve güvenligi konusunda alınması gereken önlemler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The 21st century we live in, is a century in which new opinions, styles and attitudes gain different dimensions according to past in technical and social fields. High level performance is the basic aim in industry. In order to achieve this aim, workers, their healths and safety are the most important factors. With the industrial and technological developments, some problems occur about worker?s healthy and safety, which is a productivity factor, especially in workplaces. First, the problems which weren?t cared about much, took the work performance and the management into danger and the problems had to be cared about. If the worker is healthy both physically and psychologically and if he is sure about his future economically, it is obvious that his performance and productivity of management will increase. This study discusses mainly the concept of worker?s health, work safety and work accident, reasons and precautions which inhibit the accidents. Then, it states the precautions that must be taken about worker?s health and safety in small troops in Military Forces.