Digital synchronization of pulse amplitude modulation (PAM) signals
Vuru genlik modelli (PAM) sinyallerinin sayısal senkronizasyonu
- Tez No: 23309
- Danışmanlar: PROF. DR. F. RUYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
oz VURU GENLİK MODELLI (PAM) sinyallerin SAYISAL SENKRONİZASYONU ASLANI AMOLI, Nosrat Ollah Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi : Prof. Dr. F. Ruyal ERGÜL Ocak, 1992, 131 sayfa. Bu tezde, vuru genlik moduleli sinyallerin (PAM) senkronizasyonu araştırıldı ve yeni bir sekronizasyon yapısı tanıtıldı. Önerilen algoritma, sayısal entegre olma potaniyeli taşımaktadır. Bu algoritmada, alıcıdaki giriş sinyali serbest salınımlı osilatör ile örneklendi. Kanaldaki gecikme, önceden belirlenmiş bir hafıza uzunluğu yaklaşimı ile hesaplanmıştır. Bu yaklaşım, planar filitre kullanabilme avantaj i sağlamış ve senkronizasyon hang up sorununu önlemiştir. Filitrelenmiş çıkış senkronizasyon mekaniması düzenlenmiştir.Sonuç olarak, bizim için en önemli olan giriş sembolünün uygun zamanda detekte edilebilmesi sağlanabilmektedir. Önerilen algoritma ile senkronizatör ve detektörün performansı simülasyon ile elde edilmiştir. Önerilen zaman yakalama, sayısal alıcılarda VLSI oluşturulmasını sağlamakta ve örnekleme cihazına herhangi bir geribesleme yapmadan örneklenmiş giriş sinyali ile çalışabilmektedir. Anahtar kelimeler : Sembol senkronizasyonu, Faz kilitlemeli döngü, Veri destekli yaklaşım, Verisiz yaklaşım, Semboller arası girişim Bilim Dalı Kodu : 609.02.07 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIGITAL SYNCHRONIZATION OF PULSE AMPLITUDE MODULATION (PAM) SIGNALS ASLANI AMOLI, Nosrat Ollah M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr. F. Ruyal ERGÜL January, 1992, 131 pages. In this thesis, synchronization of pulse amplitude modulation (PAM) signals were investigated and a new structure for synchronization was introduced. The proposed algorithm which can be implemented digitally, has the potential of integration. In this algorithm, the input signal in the receiver is sampled by a free running oscillator. The delay which is introduced by the channel is estimated by considering a predefined length of memory. The estimation is capable of going under the planar filtering, as an advantage, which can be used to prevent the synchronization hang up problem. The filtered version of the estimation govern the synchronization mechanism. Consequently, incoming symbol can be iiidetected at proper time instant which is the ultimate aim. Performance of the synchronizer and detector using the proposed algorithm were obtained using simulation. The proposed timing recovery approach which enables a fully digital VLSI realization of a receiver, can operate on a sampled input signal without having any feedback to the sampling device. Key words : Symbol Synchronization, Phase Lock Loop, Data Aided estimation, Non Data Aided estimation, Hang up in Synchronization. Sience Code : 609.02.07 IV