A New method for the analysis of induction through heating of cylindrical work-prices
Silindirik yüklerin endüksiyonla tamamen ısıtılmaları için yeni bir çözümleme metodu
- Tez No: 23308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET SÎLİNDİRİK YÜKLERİN ENDÜKSİYONLA TAMAMEN ISITILMALARI İÇİN YENİ BİR ÇÖZÜMLEME METODU TANBOSA, Özlem Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticileri : Doçent Dr. Muammer Ermiş Doçent Dr. Haluk Tosun Ocak 1992, 141 sayfa Bu tez, silindir biçimli manyetik iş parçalarının endüksiyonla tamamen ısıtılmaları için yeni bir çözümleme metodu sunmaktadır. Baker' m eşdeğer devre metodu ile tasarlanan iş bobininin performansı, önerilen yaklaşımla incelenmiştir. Analiz metodu, Bessel fonksiyonları ile ifade edilen elektromanyetik alan dağılımını veren Maxwell 'in alan denklemi eri rvin ısıl alan denklemleriyle birlikte simültane olarak, nümerik metodlar kullanarak çözülmesini içerir. Isıtılan malzemenin ısı bağımlı fiziksel özelliklerindeki değişimler, yükün N ortak merkezli silindire bölünmesiyle değerlendirilmiştir. Her silindirin manyetik alan güç ve akım yoğunluğu dağılımı, sonlu aralıklara bölünmüş toplam ısıtma sürecinin her adımı için hesaplanmıştır. Bu değerler kullanılarak her vsilindirin bir sonraki zaman adımına ait sıcaklık ve fiziksel özellik delerleri sonlu farklar yöntemi ile bulunmaktadır. Bu işlemler ısıtma sürecinin sonuna kadar her zaman adımı için tekrarlanmaktadır. Bu metod, malzemenin ısıya bağımlı özel 1 iklerindeki değişimleri de değerlendirmesi yönüyle, konvansiyonel çözümleme tekniklerinden daha doğru sonuçlar verecektir. Anahtar kelimeler : endüksiyonla“”îsıtma, iş bobini, iş parçası (yük), bobin tasarımı, ısı iletimi. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 608.01.06 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW METHOD FOR THE ANALYSIS OF INDUCTION THROUGH HEATING OF CYLINDRICAL WORK-PIECES TANBOĞA, özlem M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisors : Assoc. Prof.Dr. Muammer Ermiş Assoc. Prof. Dr. Haluk Tosun January 1992, 141 pages This thesis describes a new method for the induction through heating of cylindrical magnetic work-pieces. The performance of the work-coil designed using Baker's equivalent circuit method is studied with the proposed approach. The analysis method involves the evaluation of the electromagnetic field distribution, expressed in terms of modified Bessel functions by solving the governing. Maxwell's field equations and the one-dimensional thermal field equation simultaneously in a transient regime using numerical techniques. The change in the temperature dependent physical properties of the material being heated is taken into account by dividing the work-piece into N concentric cylinders. The magnetic field strength and current density distribution of every cylinder is evaluated at every step of the total heating time that is divided up into discrete time intervals. Using these values, the new iiitemperatures and material properties of each shell are solved for the next time step using finite differences. These operations are repeated for each time step until the end of the heating process. The method, therefore, makes it possible to take into account the changes in the temperature dependent physical properties of the work-piece yielding more accurate results than conventional techniques. Key words : induction heating, work-coil, work-piece (load), coil design, heat transfer. Science Code: 608.01.06 TV