Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi fındık bahçelerindeki Parthenolecanium rufulum (Ckll) (Hom: Coccidae)'dan izole edilen Lecanicillium spp.'ye bazı insektisitlerin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some insecticides on Verticillium lecanii isolated from Parthenolecanium rufulum (Ckll ) (Hom: Coccidae) found in hazelnut orchards of Middle and East Black Sea Region
  1. Tez No: 233094
  2. Yazar: YASEMİN KAHVECİ CANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GÖKÇE, PROF. DR. OSMAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Entomopatojen fungus Lecanicillium Zare ve Gams ( Sinonim: Verticillium) cinsine ait türlerin böceklere karşı patojen olarak kaydedilmiştir. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde 10 tane Lecanicillium spp. izolatı Parthenolecanium rufulum üzerinden izole edilmiş, konukçunun hareketli ve hareketsiz larva dönemlerine karşı patojenisitesi değerlendirilmiştir. İzole edilen izolatlardan 1 izolat L. longisporum , 1 izolat L. muscarium ve 8 izolatta L. lecanii olmak üzere tanımlanmıştır.Parthenolecanium rufulum'un hareketli ve hareketsiz larva dönemleri Lecanicillium spp., izolatlarının 107 konidi/ml dozu ile inokule edilmiştir. 10 günlük inkubasyon periyodu sonunda tüm izolatların % 100 ölüme sebep olduğu görülmüştür. L. longisporum izolatı, L. muscarium ve L. lecanii izolatından daha etkili olarak tespit edilmiştir. L. longisporum izolatı hareketli larva uygulamalarında 6. günde % 100 ölüm meydana getirmiştir. Hareketsiz larva uygulamalarında ise L. longisproum 5. günde % 100 ölüm meydana getirmiştir. Hareketli ve hareketsiz larva uygulamalarında L. lecanii'nin Gş1 izolatı ise 7. günde % 100 ölüm meydana getirmiştir.L. longisporum, 104-108 konidi/ml konsantrasyonlarıyla yapılan uygulamalarda P. rufulum ölüm oranı açısından 107 ve 108 konidi/ml konsantrasyonlarla yapılan uygulamalarda fark bulunamamıştır.L. longisporum ve L. lecanii'nin Gş2 izolatı ile yürütülen çalışmada, Carbaryl (Hektavin, 75 gr/100 lt su) ve Endosülfan ( Endonex, 150 gr/100 lt) etkili maddeli insektisitler L. longisporum ve L. lecanii `nin vejatatif gelişimi üzerinde negatif bir etki göstermemiştir.Çalışmada yumurta parasitoidi olarak Hymenoptera takımına ait 3 familyadan 5 tür ve ve Mymoridae familyasına bağlı 1 birey cins bazında tespit yapılmıştır. Blastothrix longipennis Howard (Encyritidae: Encyritinae) ülkemizde kayıtlı bir tür olmakla berarber, Blastothrix hungarica Erdos (Hym: Encyritinae) ile ilgili bir kayıda rastlanılamamıştır.Blastothrix longipennis, Blastothrix hungarica Metaphycus zebratus, Metaphycus dispar (Hymenoptera: Encyritinae) , Pachyneuron muscarıum, Polynema sp (Hymenoptera:Mymoridae)., bölgemizde tespiti yapılan türlerdir. Pachyneuron muscarıum (Hymenoptera :Pteromolidae) dünyada hiper parazit olarak bilinen bir türdür.Gb bahçesinde Blastothrix longipennis, Sç bahçesinde Metaphycus dispar, Blastothrix longipennis, Pachyneuron muscarum , Gş1 ve Gş2 bahçelerinde Blastothrix longipennis, Ou bahçesinde Blastothrix hungarica, St1 bahçesinde Blastothrix longipennis, Metaphycus dispar, Pachyneuron muscarum, St2 bahçesinde Metaphycus zebratus, Blastothrix longipennis, Sat bahçesinde ise Blastothrix longipennis türleri tespit edilmiştir. Tespit yapılan bahçeler de Blastothrix longipennis' in yaygın olduğu görülmüştür. Bahçelerde parazitlenme oranı % 8, 4 ila % 27, 2 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogen fungi species belong to Lecanicillium (Syn :Verticillium) were recorded as pathogen against insects. Ten Lecanicillium isolates were isolated from P. rufulum and their pathogenicity were tested on mobile and immobile P. rufulum larvae. One isolate was identified as L. longisporum, one isolate as L. muscarium and eight isolates as L. lecanii. Mobile and immobile P. rufulum larvae were inoculated with Lecanicillium isolates containing 107 conidia /ml. After ten days incubation period, all tested isolates caused 100% mortalitiy. L. longisporum isolate was more pathogen than the L. muscariıum and L. lecanii isolates . L. longisporum isolate was effective 100 % after sixth day of application to the immobile larvae. It also caused was effective 100% on the fifth day of application to mobile larvae. The isolate Gş1 (L. lecanii) caused mortality 100% on the seventh days both mobile and immobile larvae .There was no difference between 107 and 108 conidi/ml concentrations of L. longisporum in respect to mortality rate of P. rufulum.Carbaryl (Hektavin, 75 gr/100 l water) and Endosülfan (Endonex, 150 gr/100 l water) had no negative effect on the vegetative growth of L. longisporum and L. lecanii.In this study 5 egg parasitoid of P.rufulum were identified. While Blastothrix longipennis Howard (Encyritidae: Encyritinae) was registered from Turkey, there is no record for Blastothrix hungarica Erdos (Hym: Encyritinae).Blastothrix longipennis, Blastothrix hungarica Metaphycus zebratus, Metaphycus dispar (Hymenoptera: Encyritinae) , Pachyneuron muscarıum, Polynema sp (Hymenoptera: Mymoridae)., were recorded from Turkey. Pachyneuron muscarıum (Hymenoptera: Pteromolidae) is hyper parasitoid..Blastothrix longipennis species was found at Gb orchard, Metaphycus dispar, Blastothrix longipennis, Pachyneuron muscarum at Sç orchard, Blastothrix longipennis at Gş1 and Gş2 orchards, Blastothrix hungarica at Ou orchard, Blastothrix longipennis, Metaphycus dispar, Pachyneuron muscarum at St1 orchard Metaphycus zebratus, Blastothrix longipennis, and Blastothrix longipennis at Sat orchard. It was observed that Blastothrix longipennis was widespread in these orchards. In the orchards parasitism rate was ranged 8.45 to 27.2 %.