Anten desen ölçümü ve mutlak kazancın hesaplanması
Antenna pattern measurement and absolute gain calculation
- Tez No: 233108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez kapsamında, anten mutlak kazancının ölçülebilmesi için, IEEE ANSI C63.5 v.b uluslararası standartlara alternatif olabilecek, üç boyutlu anten desen ölçümüne dayanan bir ölçüm yöntemi tanıtılmıştır.Anten ölçümü ile ilgili kullanılan uluslararası standartların birçoğu anten hakkında sadece maksimum ışıma yönündeki mutlak kazanç ve anten faktörüyle sınırlandırılmış kısıtlı bilgiler verebilmekte, üç veya iki boyutlu anten deseni, herhangi istenen bir yöndeki mutlak kazanç ve yönlendiricilik, anten verimliliği gibi çok önemli bilgileri sunmamaktadırlar.Bu tez kapsamında tanıtılan ölçüm yönteminde bir antene ait sadece maksimum mutlak kazanç ve anten faktörü tespit edilmeyip, antene ait küresel koordinatlardaki istenen konumdaki yönlendiricilik ve mutlak kazanç bilgilerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca tanıtılan bu yeni yöntem ile antene ait üç ve iki boyutlu desen grafikleri çizilebilmekte ve anten üzerinde harcanan ısıl kayıplara yani anten verimliliğine de ulaşılabilmektedir. Kısacası bu yeni yöntem ile, uluslararası standartlar ile kıyaslandığında, anten hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu yönleriyle bu yeni yöntem uluslararası anten kalibrasyon standartlarına iyi bir alternatif olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A new antenna calibration method is introduced as an alternative to some international standards such as ANSI IEEE C63.5 in order to measure absolute gain and antenna factor.Most of the international standards yield only gain along maximum radiation direction and related antenna factor, however they don?t give information about gain and directivity along any desired direction, two or three dimensional patterns and efficiency. The introduced method not only yields the antenna factor and gain along maximum radiation direction, but also yields gain and directivity along any desired direction, two and three dimensional patterns and antenna efficiency. This extra information is useful in most of electromagnetic compatibility (EMC) measurements and tests.The new antenna calibration method is basically based on the measurement of antenna radiation pattern and needs slightly more calibration time.