Çoklu ürün dağıtım sisteminin PIC 16F877A mikrodenetleyicisi kullanılarak programlanması ve uygulanması
Programming and applying of the multiple product distribution system by using PIC 16F877A microcontroller
  1. Tez No: 233109
  2. Yazar: ÖZCAN VARUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hız, zaman ve paranın çok önemli olduğu günümüzde, insanların sorunlarına anında cevap verebilecek sistemler günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. İnsanların ihtiyaç duyabilecek bir ürüne veya eşyaya hiç zorlanmadan ulaşabileceği sistemler geçmişte üretilmiş, yakın gelecekte de üretilmeye devam edecektir. Sistemlerde ürün sayısını yüksek tutabilmek için sistemin iş yapan kısımlarını en küçük hacimlere sığdırma fikri elektronik dünyasında mikrodenetleyicilere olan ilginin hızla artmasını sağlamıştır.Bu tez çalışmasında, çoklu ürün dağıtım sisteminin elektronik kısmının tasarımı PIC 16F877A mikrodenetleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mikrodenetleyiciyi programlama aşamasında birçok olumlu özelliğinden dolayı PIC Basic Pro ® programı tercih edilmiştir. Programlamanın tam olarak gerçekleştirilebilmesi için sistemde kullanılacak ürün ve para değerlikleri belirlenmiştir. Sistemde 50 ykr, 75 ykr, 1 ytl değerliklerine sahip 3 farklı ürün ile 25 ykr, 50 ykr ve 1 ytl değerliklerine sahip bozuk paralar kullanılmıştır.Çoklu ürün dağıtım sisteminin mekanik kısmının tasarımı gerçekleştirilirken tasarım girdilerine en olumlu cevapları üretebilen 3 boyutlu katı model tasarım programı olan Solid Works ® tercih edilmiştir. Üretimi düşünülen mekanik parçaların tasarımında 75x50x20 mm (genişlik, derinlik, yükseklik) boyutlarına sahip bir dikdörtgen prizma kutusu örnek ürün olarak belirlenip, stoklanacak ürün adedi ise 20 olacak şekilde tasarım gerçekleştirilmiştir.Çoklu ürün dağıtım sistemi ile insansız satış yapabilme eğiliminin arttırılması ve bu sistemlerin hizmet sektöründe daha fazla yer alması amaçlanmıştır. Bu tez çalışması sonunda, çoklu ürün dağıtım sisteminin tasarım-uygulama aşamasında karşılaşan zorluklar ve çözüm önerileri sonuç olarak sunulmuştur. Uygulanan sistemin avantaj ve dezavantajlarını irdelenmek için piyasada var olan benzer sistemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as speed, time and money are very important; the systems which can immediately reply for the needs of the people to make the life easier. The systems which provide a necessary product or a good without any difficulty for people were produced in the past and will be continued produced in future. In the electronics World, the idea of squeezing the system?s useful parts into the smallest volumes for having higher number of products has supplied a rapidly increasing interest on microcontrollers.In this thesis, designing of the electronic parts of the multiple product distribution system has been achieved by using the PIC 16F877A. In programming process of the microcontroller, PIC Basic Pro ® program has been preferred because of its positive aspects. To achieve zero fault programming, the valences of the product and money which will be used in the system have been determined. In the system three different products which have value of 50 ykr, of 75 ykr and of 1 ytl and also coins which have value of 25 ykr, of 50 ykr, and of 1 ytl have been used.Solid Works ® has been preferred while designing of the mechanical part of the multiple product distribution system. Because it is the best three dimensional Solid Works ® design program which can react most positively on design inputs. In the design of the mechanical parts thought to be produced, an 75x50x20 mm (width / depth / height) rectangle prism box has been chosen as a sample product. The number of the product to be stocked has been determined as 20.It has been aimed that to increase the tendency of unmanned selling with multiple product distribution system and to provide widen usage in service industry for these kinds of systems. At the end of this thesis, the difficulties which have been came across during the stages of designing-applying of the multiple product distribution system and solutions to these difficulties are presented as a result. The applied system has been compared with the similar systems being used in market to elicit its advantages and disadvantages.