Kapalı heterojen dalga kılavuzlarında özdeğerlerin cebrik fonksiyon teorisi yardımıyla incelenmesi
Investigation of the eigenvalues of closed heterogeneous waveguides with the help of algebraic function theory
- Tez No: 233112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada önce kapalı heterojen dalga kılavuzlarına transmisyon hatları eşdeğerliği yöntemi uygulanması sonucunda ortaya çıkan akım-gerilim denklemlerini ifade eden katsayılar matrislerinin elde edilmesi incelenmiştir. Daha sonra bir kapalı heterojen dalga kılavuzu üzerinde transmisyon hatları eşdeğerliği yöntemi uygulanmış ve elde edilen sonuç dispersiyon bağıntısı yöntemiyle elde edilen sonuçla karşılaştırılmıştır.Ardından katsayılar matrisinin karakteristik denkleminin bir cebrik fonksiyon olduğu gösterilerek bu fonksiyonun diskriminantının değişik frekanslardaki davranışı incelenmiştir.Daha sonra başka bir problem olan ferrit tüp yüklü dairesel dalga kılavuzu incelenmiştir. Ferrit tüp yüklü dalga kılavuzunun katsayılar matrisinin karakteristik denkleminin polinom katsayılarının frekansla değişimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first the obtaining of the coefficient matrices which are the results of the application of the transmission lines equivalence method to the closed heterogeneous waveguides has been investigated. Then, the transmission lines equivalence method has been applied to a closed heterogeneous waveguide ant the result has been compared with the result obtained with dispersion equation method.Then it has been shown that the characteristic equation of the coefficient matrix is an algebraic function and the behaviour of the discriminant of this equation in different frequencies has been investigated.After that, ferrite tube loaded cylindirical waveguide which is another problem has been investigated. How the polynomial coefficients of the characteristic equation of coefficient matrix of the ferrite tube loaded cylindirical waveguide vary with frequency has been observed.