Elektrolitik kaplamada organometalik malzemelerin kaplama verimliliğine etkisi
The effecting of organometallic materials on coating efficincy in electrolytic coating
  1. Tez No: 233161
  2. Yazar: MİHRİBAN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, metallerin yüzeylerin ve bazı mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi metotlarından biri olan elektrokimyasal kaplama işlemine başlıca etken faktörlerle beraber organometalik karakterdeki kimyasalların yapıyı nasıl değiştirdiğinin görülmesidir. bu değişim sonuçlarının alınabilmesi için konsantrasyon, sıcaklık ve akım yoğunluğu seviyeleri ile organometalik katkı olan KCN miktarı minimum ve maksimum değerler alınarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonrasında kaplama yapısını belirlemek için parlatılmış konumda optik ve elektron mikroskobu görüntüleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uygulanan her farklı parametrede hem yüzey hem de kesit yapısında belirgin değişiklikler görülmüştür. Bunun yanında bu parametre değişikliklerinin kaplanan madde miktarında önemli değişiklikler meydana getirmediği de elde edilen veriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine how the main factors affecting the implementations of electrochemical coating with together organometallic characterized chemicals, which is a process commonly used for improving of metals surfaces and some mechanical properties, changes the structures of the metals.In order to obtain the results of the changes, the experimental studies were made by using minimum and maximum values of concentration, temperature, current density levels and amount of KCN as organometallic additive.After the experiments, both the optical and electron microscope examinations of the polished surfaces were performed so as to identify the structure of the coating.According to the results obtained, it is observed that both the surface properties and the microstructures have been changed evidently due to the changes of the different parameters applied.Furthermore, the obtained data also shows that the changes of these parameters does not change amount of coating material mainly.