Selülozun suyun kritik altı ve kritik üstü şartlarında hidrotermal dönüşümü
Hydrothermal conversion of celulose under sub- and supercritical water conditions
- Tez No: 233190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında selüloz kritik altı (225°C ve 300°C) ve kritik üstü sıcaklıkta (375°C) hidrotermal dönüşüme uğratılmış ve ayrıca 375°C de farklı katalizörler (K2CO3, HZSM-5, silika destekli Ni) varlığında hidrotermal dönüşüm deneyleri yapılarak ürün dağılımında katalizör ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Deneyler kesikli sistemde (Parr Company) yapılmıştır. Sulu fazlar yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), GC-MS ve toplam organik karbon analiziyle incelenmiştir. Sulu fazda bulunan ve suda çözünen önemli bileşikler asetik asit, formik asit, glikolik asit, aldehitler, fenoller, furfurallardır. Hidrotermal dönüşüm deneyleri sonucunda elde edilen katı fazların morfolojilerinin nasıl değiştiğini incelemek için orijinal selüloz ve diğer katı fazlar taramalı elektron mikroskobunda incelenmiştir. Ayrıca katı fazlara FT-IR analizi yapılarak da yapıda bulunan fonksiyonel gruplar incelenmiştir. Çalışmada selüloz kullanılmasının nedeni, selüloz içeren biyokütle ile yapılan çalışmalarda yapıdaki minerallerin, metallerin vb bileşenlerin meydana gelen reaksiyonları katalitik olarak etkileyerek ürün dağılımında bir farklılığa neden olup olmadığının karşılaştırma yapılarak incelenmesini sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrothermal treatment of cellulose is performed at sub- (225°C, 300°C) and super- critical temperature (375°C). The effect of various catalysts (K2CO3, HZSM?5, Ni on silica) on the product distribution is also investigated. Experiments are carried out in a batch reactor (Parr Company). The aqueous phases are characterized by high performance liquid chromotography (HPLC), GC-MS and total organic carbon analyzer (TOC). The main intermediates in the water soluble fraction are acetic acid, formic acid and glycolic acid, aldehydes, phenol and phenol derivatives, furfurals. The morphological changes of the solid particles obtained at the end of the experiments are investigated by SEM analysis for the possible evaluation of these particles in the adsorption purposes and Fourier transform infrared spectrophotometer (FTIR) for analyzing the functional groups of compounds. The reason why cellulose is used during the experiments, is to investigate whether there is a catalytical effect of constituents of cellulosic biomass such as metals, minerals etc on the product distribution.