Telmisartan'ın elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi ve voltametrik yöntem ile tayini
Investigation of eletrochemical behaviours of telmisartan and determination of telmisartan in pharmaceutical formulation by voltametric methods
- Tez No: 233191
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hipertansiyon hastalarında, kan basıncını düşürmek için kullanılan telmisartanın elektrokimyasal davranışları incelenmiş ve farmasötik preparatlardan tayini ile ilgili çalışma yapılmıştır. Voltametrik analizde iki farklı tampon ?BR tamponu ile Amonyak-amonyumklorür tamponu- ortamında, pH 10'da telmisartanın CV, DPV, SWV, sıyırma deneyleri yapılmış; yöntem uygulanırken çalışma elektrodu olarak asılı cıva elektrot, karşıt elektrot olarak platin elektrot, referans elektrot olarak Ag/AgCl elektrot kullanılmıştır. Yapılan analizlerde iyi, hızlı, güvenilir sonuçlar veren kare dalga yöntemi seçilerek, -1,44 voltta iyi tanımlı bir indirgenme piki gözlendi. Farklı derişimlerde telmisartan çözeltileri hazırlanarak kalibrasyon grafikleri elde edildi. Oluşturulan kalibrasyon grafikleri ile iki farklı numunenin analizleri yapıldı. 80 mg telmisartan içeren iki farklı numunenin iki farklı tampondaki analiz sonuçları %95 güven aralığı için 79,937±0,028; 80,917±0,041(numune A, sıra ile Amonyak-amonyumklorürü tamponu, BR-tamponu) 79,805±0,017; 80,266±0,009 (numune B, sıra ile Amonyak-amonyumklorürü tamponu, BR-tamponu) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Electrochemical behaviour of telmisartan, a drug to reduce blood pressurein highblood pressure patients, is examined and determination of telmisartan in pharma ceutical preparations is studied. Voltammetric analysis of telmisartan in two different buffer system- BR buffer system and ammoniac-ammoniumchloride buffer system- is caried out and CV, DPV, SWV and stripping methods are used at pH 10. Throughout the process hanging mercury drop electrode (HMDE), platinum electrode and Ag/AgCl electrode is used as working electrode, auxiliary electrode and reference electrode respectively. Square wave voltammetry has proved to be the most suitable electroanalytical technique fort he quantitative voltammetric determination of telmisartan. Results demonstrated that a well-defined reduction peak is obtained at ca. -1,44 volt. Telmisartan solutions at various concentrations are prepared and calibration curves are obtained with the obtained calibration curves analysis of two different samples is made. Analysis results of two different samples containing 80 mg telmisartan in two different buffer systems are 79,937±0,028; 80,917±0,041 (sample A, in NH3-NH4Cl buffer system, BR- buffer system resceptively) and 79,805±0,017; 80,266±0,009 (sample B, in NH3-NH4Cl buffer system, BR- buffer system resceptively) obtained within a confidence interval of %95.