Gemi savunma sistemlerinde tehdit değerlendirme ve silah atama uygulamaları
Threat evaluation and weapon assignment applications in naval defense systems
- Tez No: 233207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, kaynak kullanımında optimizasyon konusu ele alınmıştır. Daha detaylı olarak ise deniz harbinin önemli unsurlarından gemi savunma sisteminin bir parçası olan tehdit değerlendirme ve silah atama sistemi incelenmiştir. Sistem adından da anlaşılacağı üzere iki ana bölümden oluşur. İlk bölüm algılanan tehdidin, savunulan gemi için oluşturduğu ?öldürücülük (lethality)? değerinin hesaplandığı ?tehdit değerlendirme? bölümüdür. İkinci bölüm ise; ilk bölümde elde edilen öldürücülük değerine göre geminin kendisini savunma amaçlı olarak, hangi silahların hangi sırayla kullanılmasının gerektiğini planlayan ?silah atama? bölümüdür.Tehdit değerlendirme bölümünde, algılanan tehdidin ihtiva ettiği özelliklere göre değerlendirilip, öldürücülük değerinin hesaplanabilmesi için üç farklı algoritma (Bayes Çıkarımı, Dempster ? Shafer Teorisi, Transfer Edilebilir İnanış Modeli), operatörün kullanımına sunulmuştur. Bu üç algoritmanın da çalışma prensipleri farklı olduğu için, aynı özelliklere sahip tehdit algılamalarında hesaplanan öldürücülük değerleri farklı olabilmektedir. Bu algoritmaların temelleri ve silah atama sistemi içerisinde kullanım şekilleri MATERYAL VE YÖNTEM bölümünde detaylı olarak ele alınmıştır.Sistemin ikinci bölümü olan silah atama bölümünde ise, minimum sistem kaynağı kullanımıyla, en başarılı biçimde tehdidin bertaraf edilmesini sağlayan silah atama algoritması çalıştırılır ve olabilecek en optimize çözümü operatörün kullanımına sunar. Silah atama algoritmasının çalışma şekli MATERYAL VE YÖNTEM bölümünde detaylı olarak açıklanmıştır.İlk bölümde kullanılabilecek olan üç farklı algoritma, birbirlerinden farklı öldürücülük değerleri ürettiği için, her algoritmanın sisteme maliyeti birbirinden farklı olabilmektedir. Burada başarı kriteri en az maliyetle algılanan tehdidin bertaraf edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Detected threats and their lethality for a defending naval vehicle were studied. Three different algorithms (Bayesian Inference, Dempster ? Shafer Theory, Transferable Belief Model) were used. Since these three algorithms work different, they produced different results for detected threats comprising same features. In order to evaluate and compare these results different results, a variable called ?lethality? was defined. All algorithms worked in its own way and evaluated the detected threat, then produced a ?lethality? value for that threat. Evaluation of lethality was the first part of naval defense system. The success criterion in the first part of the system was the time duration which each algorithm required to evaluate the threat. In the second part of the system, if the produced lethality value was bigger than a threshold value, the defending naval vehicle started weapons assignment algorithm against the detected threat, in order to defend itself and defeat the threat with minimum resource consumption. Success criterion of the whole system was the resource consumption of the system for defeating the threat. Since lethality value depended on the algorithm type which were used in the first part of the system (each algorithm might have produced different lethality values), choice of the algorithm affected the resource consumption.