Füze döngüde donanım testlerinde kullanılacak elektro-optik ölçüm ve test sisteminin geliştirilmesi
Development of electro-optic test and measurement system for missile hardware in the loop system tests
  1. Tez No: 233208
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında lazer güdümlü füzeler için uçuşlu testler öncesinde yerde gerçekleştirilen döngüde donanım testlerinde kullanılacak Elektro-Optik Ölçüm ve Test Sistemi (EOÖTS) tasarlanması ve geliştirilmesi kapsamında yapılan çalışmalar anlatılmıştır. EOÖTS' ye ait donanım ve yazılım çalışmaları Roketsan A. Ş. bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Lazer güdümlü füzenin menzili, hızı ve arayıcı başlığı yapısı gibi temel kavramlar bu sistemin tasarım kriterleri olarak kabul edilmiştir. Bu kriterlere göre hedeften yansıyan lazer enerjisini, pozisyonunu ve ışın çapını labaratuvar ortamında simüle edecek LabVIEW kontrollü gerçek zamanlı veri toplayan ve işleyen test sistemi geliştirilmiştir. Tez kapsamında füze ile gerçekleştirilen testlerde elde edilen sonuçlar ile bilgisayar ortamında simülasyon yazılımı ile gerçekleştirilen testlerde elde edilen sonuçlar karşılaştırılımıştır. Simülasyon sonucunda hesaplanan enerji değerleri, gerçek test sonucunda elde edilen enerji değerleri ve teorik olarak elde edilmesi gereken enerji değerleri birbirlerine çok yakın sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the design and development of an electro-optical test and measurement system (EOMTS) employed in hardware in the loop test of laser guided missiles. Hardware and software development studies for the EOMTS were carried out at Roketsan Inc. facilities. Main concepts such as range, speed and seeker structure of the laser guided missile have been used as design criteria. Real-time data acquisition and processing test system controlled by LabviewTM , which simulates the reflected laser energy from the target, position of the target, and beam diameter in a laboratory enviroment according to these criteria, is developed. Simulation results have been verified using missile test result. It has been revealed that results obtained from simulations are very close to the values obtained through real-life tests, which also coincide with teoretical predictions.