Uydulararası ve uydudan yere laser ile iletişim için tasarım parametreleri
Design parameters for intersatellite and satellite-to-ground laser links
  1. Tez No: 233234
  2. Yazar: DENİZ KARAÇOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yarı-iletken teknolojisinde son zamanlardaki gelişmeler ile optiksel telsiz, diğer bir ifade ile serbest ortam optiksel iletişim (SOOİ), mikrodalga ve radyo frekans (RF) sistemlerine oldukça cazip bir alternatif haline gelmiştir. Tez çalışmasında bir optiksel uydu terminalinin temel yapısı ve fonksiyonları analiz edilmekte, uydulararası ve uydudan yere laser ile iletişim için temel tasarım parametreleri (laser dalgaboyu, teleskop büyüklüğü, iletilen optiksel güç, link uzunluğu, alıcı duyarlılığı ve veri hızı) incelenmektedir. Uydulararası SOOİ, yeryüzünde farklı noktalar arasında yüksek hızlarla iletişimi mümkün hale getirmektedir. Bununla birlikte gönderici ve alıcı arasındaki büyük uzaklıklar optik sinyalde yüksek zayıflamaya neden olmaktadır. Uydu uygulamalarında önemli olan minimum güç tüketimi ile minimum bit hata oranının (BER) elde edilebilmesidir. Bu amaç ile, APD dedektöre sahip sistem ve optiksel ön-yükselteçli sistem olmak üzere iki farklı optiksel iletişim sistemi önerilmiştir. Sistemlerin performansları sinyal gürültü oranı (SNR) ve alıcı duyarlılığı açısından karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the recent developments in semiconductor technology, optical wireless, alternatively free space optical communication (FSOC) has become an attractive alternative to microwave or radio frequency (RF) systems. In this work the basic concept and the functions of a satellite optical terminal are analyzed and the major design parameters (laser wavelength, telescope size, optical transmit power, link distance, receiver sensitivity and data rate) for intersatellite and satellite-to-ground laser links are investigated. FSOC between satellites permits high data rates between different places on Earth. However, the long distance between the transmitter and the receiver results in a relatively high attenuation in optical signal. It is important in satellite optical communication to obtain minimum bit error rate (BER) using minimum power. To achieve this aim, two optical communication systems are proposed: one with an APD (Avalanche Photodiode) detector and one with an optical pre-amplifier. The two systems are compared and the results in terms of signal-to-noise ratio (SNR) and receiver sensitivity are presented.