Kompakt irtibatlı lie grupları üzerinde demetler ve homotopi normalite
Sheaves on compact connected lie groups and homotopy normality
  1. Tez No: 233233
  2. Yazar: DOĞAN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan tarif ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, homotopi ve demet teorisi ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, Lie grupları ve manifoldlar incelenerek bazı sonuçlar takdim edilmiştir.Son olarak beşinci bölümde ise Kompakt İrtibatlı Lie grupları üzerinde demetler teşkil edilerek bazı karakterizasyonlar verilmiş ve Homotopi Normalite tarif edilerek demet morfizmi altında homotopi normalliğin korunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, it was given fundamental definitions and theorems that will be needed for this thesis.In the third chapter, homotopy and sheaf theory were included.In the fourth chapter, investigating Lie groups some corollaries were established.Finally in the fifth chapter, by constructing sheaves on compact connected Lie groups, some characterizations were given and by defining homotopy normality, it was shown that homotopy normality is preserved under sheaves morphisms.