Kalman filtrelemesinde durum kısıtları ve topografik durum kısıtlarının çoklu hedef takibinde uygulanılması
State constraints in kalman filtering and application of topographic state constraints in multiple target tracking
  1. Tez No: 233235
  2. Yazar: ALİ ÖNDER BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada VS-IMM algoritması tabanlı otomatik bir kara hedef takip sistemi tasarlanmıştır. Hedef takip sistemi, yüksek sayıda parazit yankı içeren GMTI radar verisini işleyerek hedef tespit, iz başlatma ve takip yeteneğine sahiptir. Hedef takibinde, her hedef için kullanılan kestirici algoritma, hedefin bulunduğu topografik konuma bağlı olarak adaptif bir şekilde değiştirilmektedir. Sistem, sayısal haritalardan okuduğu yol ve gözlenebilirlik bilgilerini, hedefin yol üzerinde hareket etmesi, kavşaklardan dönüş gerçekleştirmesi ve hedeften gelen sinyallerin bloke olması durumunda takibin başarıyla devam ettirilmesinde kullanmaktadır. Yol bilgileri kısıtlı unscented kalman filtresi (UKF) yardımı ile hedef takibinde kullanılmaktadır.Tasarlanan hedef takip sistemi yol bilgisini kullanmayan bir IMM algoritması tabanlı hedef takip sistemiyle kıyaslanmıştır. Kıyaslama sonucunda bilgisi kullanımının hedef takibinin daha uzun süre ve daha yüksek doğrulukta ve daha az iz kaybı ile gerçekleştirilmesine yardım ettiği görülmüştür. Tasarlanan sistem neredeyse gerçek zamanlı çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, a VS-IMM algorithm based automated ground multi-target tracking system is designed. The designed system is capable of detecting and tracking ground targets by processing GMTI radar data with high levels of clutter return. The tracking algorithm is adaptively adjusted for each target based on its topographic location. The system uses road map information to successfully tack targets that move along highways, turn around at junctions and even when the targets returns are obstructed. The road map information is used in the tracking system through an unscented kalman filter implementation.The designed system is compared to a standard IMM tracker that does not utilize road map information. The results show that road map information using additional road map information helps to track targets longer, more accurately and with less track losses. The designed tracker operates near real time.