Traktör kaportalarında kullanılan plastik matrisli kompozit malzemelerin yapısal özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine bir araştırma
A study for improving structural properties of composite materials with plastic matrix used in tractor companions
  1. Tez No: 233256
  2. Yazar: NİLGÜN BECENEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Cam elyaf takviyeli plastikler günümüzde yaygın olarak kullanılan polimer esaslı kompozit malzemelerdir.Temel olarak,kalıp görevi gören reçine içerisinde dağılmış sürekli veya süreksiz cam liflerinden elde edilmişlerdir.Takviye malzemesi olan cam elyaflar kompozit malzemenin mekanik özelliklerinin belirleyicisi konumundadır,reçine ise takviye elemanlarını korur,bir arada tutar.Bu çalışmada kırpılmış,dokuma ve keçe şeklindeki cam elyafların termoset plastik esaslı matrislerle birleştirilmesiyle kompozit malzemeler üretilerek;reçinenin kimyasal yapısının,takviye çeşidinin,malzeme kalınlığının ve post-kür işleminin kompozit malzemenin mekanik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.Üretilen kompozit malzemelerin mekanik test değerleri,traktörlerde kullanılan kompozit malzemelerin mekanik değerleri ile karşılaştırılarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır.Bu amaçla ortoftalik polyester ve bisfenol-A epoksi vinilester reçineler,metil etil keton peroksit ve kobalttan oluşan katalist sistem beraberliğinde kırpılmış.dokuma ve keçe şeklindeki cam elyaf takviyelerle takviyelendirilmiştir,el yatırma yöntemi ile kompozit malzemeler hazırlanmıştır.Malzemeler reçine üretici firma olan Poliya'dan temin edilmiştir.Hazırlanan kompozit malzemelerin yarasına post-kür işlemi uygulanmış ,diğer yarısına uygulanmamıştır.Toplam 75 adet deney yapılmıştır.Numunelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için çekme,eğilme,darbe ve sertlik deneyleri yapılmış traktörlerin çalışma şartlarına uygun iklimlendirme testleri yapılmış ve termal özelliklerin eldesi için DMA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass fiber reinforced plastics (CTP) are widely used composite materials based on polymer. Basically, CTPs are obtained from continuous or discontinuous glass fibers dispersed in resin which is used as a mould. Glass fibers which are reinforcement materials are in the position for determining of mechanical properties of composite materials, and resin also saves and keeps all together the reinforcement componenets.In this work, producing composite materials by combining trimmed glass fibers in the form of weaving and felt with thermoset plastic matrixes; the effects of chemical structure of resin, variety of reinforcement, material thickness and post-cure process on the mechanical properties of composite materials are investigated. The test values of produced composite materials are compared with the mechanical values of composite materials used in tractors and searched the usage properties.For this aim, ortoftalic polyester (polives701) and bisfenol-A epoxy vinil ester (polives3401) resines are reinforced with the catalyst system consisting of metil etil keton peroxit and cobalt and trimmed glass fiber reinforcements in the form of weaving and felt. The composite materials are prepared by the hand-lay up technique. The materials are ensured from Poliya which is a firm produces resin. The post-cure process is applied to half of the prepared material and aren?t applied to the other half. 75 experiments are performed, totally. In order to determine the mechanical properties of the samples, pulling, bending, stroke and hardness experiments are performed, climate tests appropriate for working conditions of tractors are done and DMA test is applied to obtain the thermal properties.