Probiyotiklerin etlik piliç yemlerinde kullanımının performans değerleri, bağırsak parametreleri ve mikrobiyotası ile kan değerleri üzerine etkileri
Effects of probiotic supplementation on performance, blood parameters, intestinal organ weights and gut microbiota of broiler
- Tez No: 233257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 21 günlük yaşa kadar olan erkek etlik piliçlerde probiyotik ilavesinin ve farklı altlık durumunun performans bağırsak parametreleri ile sindirim kanalı mikrobiyotası üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma 2x2 faktöriyel deneme desenine göre altı tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Çalışmada altlık materyali (tel / 10 cm talaş) ve probiyotik ilavesi olmak üzere iki faktör incelenmiştir. Hayvan materyali olarak bir günlük Ross 308 erkek civcivler kullanılmıştır. Deneme grupları; (i) Temel yem ve tel altlık, (ii) Temel yem + probiyotik 35g/ton yem ve tel altlık, (iii) Temel yem ve talaş altlık, (iv) Temel yem ve probiyotik 35g/ton yem ve talaş altlık olarak oluşturulmuştur. Denemede kullanılan probiyotik karışımında 10 x 109 kob/g düzeyinde Enterococcus faecium NCIMB 10415 bulunmaktadır. Deneme, çevre kontrollü deneme ünitesinde bulunan kafeslerde yürütülmüştür. Çalışma 21 gün sonunda tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted to study the effects of bedding materials and probiotic supplementation on performance, intestinal parameters, and intestinal microbiota of 21 days male broiler chickens. The experimental design was a factorial 2x2 with six replicates. The factors were: Bedding materials (wire and 10 cm wood shaving), and probiotic supplementation. One-day-old male Ross 308 strain broiler chickens were fed diets containing: (i) basal diet and wire as bedding material, (ii) basal diet + a probiotic 35g/ton feed and wire as bedding material, (iii) basal diet and wood shaving as bedding material, (iv) basal diet + a probiotic 35g/ton feed and wood shaving as bedding material. A probiotic 35 g/ ton feed containing Enterococcus faecium NCIMB 10415 with 10 x 109 cfu/g were used. Birds were maintained in battery brooders confined in an environmentally controlled experimental room. The experiment lasted for 21 days.