Edirne-Uzunköprü yöresindeki tarımsal işletmelerde ortaya çıkan hayvansal atıkların oluşturduğu çevresel sorunların belirlenmesi
Investigation of environmental problems in farms caused by animal wastes in Edirne-Uzunkopru area
  1. Tez No: 233265
  2. Yazar: GÜRKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSRAFİL KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarımsal işletmelerde ortaya çıkan hayvansal atıklar, barınaklarda üretilen kaba gübre ve idrar, yataklık malzemesi olarak kullanılan altlık, süt sağım yerinde oluşan atık sular, gezinti alanında oluşan yüzey akış suları ve silaj depolarından gelen silaj yemi suyundan oluşur. Bu atıklar uygun olmayan alanlarda veya depolarda depolanması durumunda koku ve görüntü kirliliğini de kapsayan çevre kirliliği oluşturmaktadır. Hayvancılık işletmelerinde oluşan ve gübre olarak tanımlanan hayvansal atıkların oluşturduğu bu olumsuz koşullar, işletmelerdeki gübre depolarının etüt, planlama ve projeleme aşamalarında gerekli yasal ve teknik standartlara uygun kriterler göz önüne alınarak ortadan kaldırılabilir.Bu araştırma kapsamında Edirne ili Uzunköprü ilçesine bağlı toplam 45 yerleşim biriminde 135 tarımsal işletme incelenmiş ve işletmelerdeki hayvansal atıkların oluşturduğu çevre sorunları, yerinde yapılan ölçümler, gözlemler ve anket çalışmasıyla belirlenmiş ve çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca işletme büyüklükleri dikkate alınarak farklı kapasiteli gübrelik ve idrar çukuru planları geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Animal wastes from the farms comprise manure, urine, bedding materials, waste water from milking area, surface water from stroll area and silage effluent. These wastes cause environmental problems, which also include undesirable sight and smelling problems when stored unsuitable places and storage conditions. These undesirable conditions in animal administrations may be overcome by a well-done site investigation and taking legal and technical criteria into account during the project and planning stages of manure storages buildings.In this research, a total of 135 animal administrations in 45 rural settlement area of Edirne-Uzunkopru District were visited. Environmental problems caused by the animal wastes were investigated by measurements, observations and survey studies in the sites. Solutions for the problems were suggested. Model manure and urine storages? plans in different capacities were tried to produce considering size of animal administrations in the district.