Otomotiv camlarının temperlenmesi ve şekillendirilmesi
Tempering and forming of automotive glasses
  1. Tez No: 233266
  2. Yazar: ULAŞ KAÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Cam tarih boyunca çok farklı alanlarda kullanılan bir malzemedir. Camın tarihi, işlenmesi ve son şeklini alması çok uzun ve yorucu bir süreçtir. Bunun yanında cam otomotiv sanayi içinde önemli bir malzemedir. Bu nedenle, bu tezde otomotiv sektöründe kullanılan camların temperlenmesi ve kendine özgü şekiller verilmesi detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass is a material used in different fields through history. History of glass, process and forming it are long and rocky roads. At the same time, glass is an important material for the automotive industry. So, in this thesis, tempering the glass used in automative sector and forming it in its own way are explained in detail.