Bazı makro yapılı aromatik schiff bazlarının asidik ortamdaki çelik korozyonuna inhibitör etkisinin araştırılması
Determination of the inhibitor effect of some macrocyclic aromatic schiff base compounds for the corrosion of steel in acidic media
  1. Tez No: 233377
  2. Yazar: HALİME DERYA LEÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN CEBESOY EMREGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sentezlenen yedi farklı Schiff bazının; (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diaza-1,13-dioksi-4,8-siklopentadekadien), (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diaza-1,13-dioksi-15-hidroksi-4,8-siklo hekzadekadien), (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diaza-1,13-dioksi-7,15-dihidroksi-4,8-siklo hekzadekadien), (2,2'-[2,2'-{2-hidroksipropan-1,3diyl}bis(oksi)bis(2,1-fenilen)]bis( metan-1-yl-1-yliden)bis(azan-1-yl-1-yliden)difenol), (2,2'-[2,2'-{etan- 1,2-diyl bis (oksi )}bis(2,1-fenilen)]bis(metan-1-yl-1-yliden)bis(azan-1-yl-1-yliden)difenol), (2,2'-[2,2'-{2-hidroksipropan-1,3diyl}bis(oksi)bis(2,1-fenilen)]bis(metan-1-yl-1-yliden)bis (azan-1 -yl-1-yliden)dibenzonitril), (2,2'-[2,2'-{etan-1,2-diylbis(oksi)}bis(2,1-fenilen) ] bis ( metan-1-yl-1-yliden)bis(azan-1-yl-1-yliden)dibenzonitril), 2M HCl ortamında, çelik elektrot üzerindeki inhibisyon etkinlikleri polarizasyon ve empedans teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Bileşiklerin yapısı, molekül büyüklüğü ve sübstitüent etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Çalışılan bileşiklerin hepsinde derişimin artması ile inhibitör etkinliğinin arttığı, sıcaklığa bağlı olarak desorpsiyon hızının çok fazla değişmemesine bağlı olarak, sıcaklıkla inhibisyon etkinliğinin pek fazla değişmediği belirlenmiştir. Bileşiklerin inhibisyon mekanizmalarının daha iyi anlaşılması için bütün termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Adsorpsiyon Langmuir adsorpsiyon izotermine uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The inhibitory effect of 7 different Schiff base compounds; (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diazan-1,13-dioxy-4,8-cyclopentadekadien), (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diazan-1,13-dioxy-15-hydroxy-4,8-cyclohekzadekadien), (2,3,11,12-dibenzo-5,9-diazan-1,13-dioxy-7,15-dihydroxy-4,8-cyclohekzadekadien), (2,2'-[2,2'-{2-hydroxypropane-1,3-diyl} bis (oxy) bis(2,1-phenylene)]bis(methan-1-yl-1-ylidene ) bis ( azan-1-yl-1-ylidene)diphenol), (2,2'-[2,2'-{ethane-1,2-diylbis(oxy)}bis(2,1-phenylene)]bis(methan-1-yl-1-ylidene ) bis (azan-1-yl-1-ylidene)diphenol), (2,2'-[2,2'-{2-hydroxypropane-1,3-diyl} bis (oxy) bis (2,1-phenylene)]bis(methan-1-yl-1-ylidene)bis(azan-1-yl-1-ylidene)dibenzonitrile), ( 2 , 2'-[2,2'-{ethane-1,2-diylbis(oxy)} bis(2,1-phenylene)] bis(methan-1-yl-1-ylidene)bis ( azan-1-yl-1 -ylidene) dibenzonitrile), on the corrosion of mild steel in 2M HCl has been investigated, using polarization and impedance techniquies. The effect of substituents and their positions have also been evaluated. The results indicate the increase in concentration to effect the degree of inhibition. On the otherhand the increase in temperature showed almost no change in inhibition efficiencies due to low desorption rate. Also thermodynamic parameter were evaluated for the inhibition process. The inhibitors were observed to follow the Langmuir adsorption isotherm.