Hasat öncesi sitokinin uygulamasının karnabaharların (Brassica oleracea L. botrytis) hasat sonrası fizyolojisine etkisi
The effect of pre-harvest cytokının applıcation on post harvest physıology of caulıflower (Brassica oleracea L. botrytis)
- Tez No: 233378
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HALLORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
2006-2007 yıllarında 2 yıl tekrarlı olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yürütülen çalışmada taçların ceviz büyüklüğünü aldığı hasat öncesi dönemde 50 ppm ve hasattan sonra 5 ppm dozlarında gerçekleştirilen sitokinin (CPPU) uygulamalarının 2 ?C sıcaklık, % 90-95 oransal nem, %3 O2 + %3 CO2, %5 O2 + %5 CO2 ve % 21 O2 + % 0.03 CO2 (Normal atmosfer) koşullarında 60 gün depolanan ?Serrano F1? karnabahar çeşidinde taç kalitesine etkisi 20 gün aralıklarla belirlenmiştir. Ayrıca raf ömrü, 20 oC sıcaklıkta 48 saat bekletilen taçlarda saptanmıştır.Araştırmada, kontrollü atmosferli depolama koşulları ile sitokinin uygulamalarının depolama süresince ağırlık kaybı (%), toplam fenolik bileşik kaybı (mg/100), PPO enzim aktivitesi (ml/ünite), taç rengi, tat, görünüş, fizyolojik bozulma ve mantari hastalıkların engellenmesinde normal atmosferli depolama koşulları ve kontrollere göre daha etkili olmuştur. Çalışmada depolama süresince ABA ve sitokinin miktarı azalırken etilen düzeyi yükselmiştir. Ayrıca %3 O2 + %3 CO2 atmosfer koşullarında taçlar 60 gün boyunca başarılı bir şekilde depolanmış, %5 O2 + %5 CO2 atmosfer koşullarında depolanan taçların 40 günlük depolama ve 48 saatlik raf ömrü sonunda dahi taç kalitesini koruduğu gözlenmiştir. Taçlar normal atmosfer koşullarında sadece 20 gün depolanabilmiştir. Sitokinin uygulamaları yapılan taçlarda raf ömrü süresince genel olarak ağırlık kaybı, PPO aktivitesi (denemenin ikinci yılında xatmosfer bileşiminde hariç), toplam fenolik bileşik kaybı ve patolojik kayıplar daha düşük düzeyde belirlenmiş, etilen, içsel sitokinin miktarı, görünüş ve tat korunumunda daha etkili olmuştur. Ancak sitokinin uygulamalarının renk üzerinde herhangi bir etkisi gözlenmemiş, ABA düzeylerinin raf ömrü sırasında dalgalanmalar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of 50 ppm cytokinin treatments prior to harvest and 5 ppm cytokinin treatments after harvest on curd quality of ?Serrano F1? cauliflower cultivar stored at 2 ?C, 90-95% relative humidity, 3% O2 + 3% CO25, % O2 + 5% CO2 and 21 % O2 + 0.03% CO2 (Normal atmosphere) conditions for 60 days were determined at 20 days interval in an experiment held at Ankara University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture for two consecutive years in 2006-2007. In addition, shelf life was determined in curds kept at 20 oC for 48 hours. In the experiment, controlled atmosphere storage and cytokinin treatments were more effective on weight loss during storage (%), total phenolics loss (mg/100), PPO enzyme activity (ml/unit), curd colour, flavour, appearence, physiological degradation and inhibition of fungus infections compared to storage under normal atmosphere conditions and control. It was determined that while ABA and cytokinin levels were decreased, ethylene level were increased during storage. In addition, when stored at 3% O2 + 3% CO2 conditions curds could be stored successfully for 60 days and it was observed that curd quality was maintained even after storage at 5 %O2 + 5% CO2 for 40 days and 48 hours shelf life. Under normal atmosphere conditions, curds could only be stored for 20 days. In general, weight loss, PPO activity (except X atmosphere in the 2nd year of the experiment), total losses in phenolics and pathological losses were lower in cytokinin treated cauliflower curds, ethylene, internal cytokinin level, appearence and flavour were better maintained. However, no effect of cytokinin treatments was observed on colour, while fluctuations on ABA levels were observed during shelf life.