Türkiye'de patates siğili etmeni Synchytrium endobioticum'un ırklarının belirlenmesi
Identification of pathotypes of Synchytrium endobioticum, the causal agent of potato wart disease in Turkey
- Tez No: 233389
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Patates Siğili hastalığı etmeni Synchytrium endobioticum' un Türkiye'deki ırkları 2005-2008 yıllarında hastalığın görüldüğü Ordu, Niğde, Nevşehir ve Kayseri illerinden toplanan 18 izolatla araştırılmıştır. Ordu ve Nevşehir' den elde edilen 2 izolat Almanya' da Glynne-Lemmerzahl metodu kullanılarak test edilmiş; Ordu izolatının Avrupa ırk 1 olduğu, diğer izolatın hiçbir Avrupa ırkına girmediği saptanmıştır. Nevşehir (4) ve Niğde (1) den elde edilen 5 izolat Hollanda' da Spieckermann metoduyla testlenmiş ve hiçbir izolatın Avrupa ırklarına girmediği saptanmıştır. Daha sonra 2008 yılında Nevşehir (7), Niğde (5) ve Kayseri (2) den elde edilen toplam 14 izolat Ukrayna ayırıcı patates çeşitleriyle (Poliska rojeva, Svitanok kyivskiy, Volovetska, Kobza, Nesabudka, Kosin-95, Barbara, Bojedar) Saltykova ve Yakovleva yöntemiyle test edilmiş ve izolatların hiçbir Ukrayna ırkına girmediği ve bu ayırıcı çeşitlerde belirgin 7 ırka ayrıldığı saptanmıştır. Bu izolatlar ayrıca Çek Cumhuriyeti ırklarına da uymamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pathotypes of the causal agent of Potato Wart caused by Synchytrium endobioticum, was determined by using 18 isolates collected from Niğde (5), Nevşehir (10) and Kayseri (2) and Ordu (1) provinces in 2005-2008. Two isolates obtained from Ordu and Nevşehir were tested in Germany by Glynne-Lemmerzahl method; the Ordu isolate belonged to pathotype 1 of Europe and Nevşehir isolate did not match any of the western pathotypes. Five isolates collected from Nevşehir (4) and Niğde (1) were tested in The Netherlands by using Spieckermann method and they also did not belong any of the European pathotypes. In 2008, 14 isolates collected from Nevşehir (7), Niğde (5) and Kayseri (2) were tested by using Ukrainian differentials of Poliska rojeva, Svitanok kyivskiy, Volovetska, Kobza, Nesabudka, Kosin-95, Barbara, Bojedar, according to Saltykova and Yakovleva method and they also did not match any of the western European, Czech and Ukrainian pathotypes. This 14 isolates formed 7 distinct pathotypes.