Ankara ili Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerindeki domates fideliklerinde çökertene neden olan bazı fungal patojenlere karşı patojen olmayan pseudomonasların etkisinin belirlenmesi
The effects of non-pathogenic pseudomonads on damping-off of tomato seedlings caused by some fungal pathogens in Ankara province
- Tez No: 233390
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ankara ili Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerindeki domates fideliklerinde çökertene neden olan önemli fungal etmenler belirlenerek, bu patojenlere karşı, patojen olmayan Pseudomonaslar kullanılarak, sera ve tarla koşullarında biyolojik mücadele çalışmaları yapılmıştır.Bölgede çökerten oluşumunda etkili funguslar olarak Pythium spp., Rhizoctonia solani ve Fusarium spp. tespit edilmiştir. Yetmiş adet patojen olmayan Pseudomonas izolatı saksılarda P. deliense ve R. solani' ye karşı denenmiştir. Bu bakterilerin fosforu çözme etkileri Ulusal Botanik Araştırma Enstitüsü fosfat gelişme ortamı (NBRIP)' nda belirlenmiştir. Bu denemeler sonunda seçilen 12 adet bakteri izolatı tarlada uyarılmış dayanıklılık yetenekleri yönünden testlenmiş ve domates verimine etkileri belirlenmiştir. Bunun yanında, farklı bakteri doz ve uygulama şeklinin hastalık çıkışı ve fide boyuna etkisi incelenmiştir.Farklı mekanizmaları kullanarak etkili olan 10, 11, 23, 32 ve 44 nolu patojen olmayan Pseudomonas izolatları, saksı koşullarında çökertene neden olan P. deliense ve R. solani' ye karşı % 50' nin üzerinde etki göstermişlerdir. Bu bakteri izolatlarından 23 ve 44 nolu izolatlar korumayı, tarla koşullarında ortaya çıkan domateste kök çürüklüğü (Sclerotinia minor) ve yaprak yanıklığı (Alternaria solani) hastalıklarına karşı da devam ettirmişlerdir. Ayrıca 44 nolu izolat domateste verim artışında da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, important fungal pathogens which causing damping-off disease on tomato seedlings were determined in Ayaş, Beypazarı and Nallıhan districts of Ankara province. Biological control studies of these pathogens were conducted by using non pathogenic Pseudomonads under greenhouse and field conditions.Pythium spp., Rhizoctonia solani ve Fusarium spp. caused damping-off on tomato seedlings in these region. Non pathogenic Pseudomonads (70) were tested for their antagonistic activity in pot trials against P. deliense and R. solani. The effect of phosphate solubilizing was screened on National Botanical Research Institute?s phosphate growth medium (NBR1P). At the end of these trials, the most effective twenty isolates selected among the non pathogen pseudomonads were tested for induced systemic resistance mechanism against these pathogens and for yield of tomato under field conditions in two locations. Meanwhile, different bacteria doses and ways of application were tested for disease control and plant growth (cm).Five Pseudomonad isolates (10, 11, 23, 32 and 44), having different control mechanisms, showed above 50 % efficacies in controlling damping-off in pots. Two of these bacterial isolates also affected root rot (Sclerotinia minor) and downy mildew (Alternaria solani). Addiotinally, isolate 44 increased yield of tomato.