Belek kıyı bölgesindeki otellerin, peyzaj tasarımı açısından incelenmesi
The analysis of the landscape designs of hotels on the coast of Belek region
- Tez No: 233394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin en önemli turizm ve rekreasyon bölgelerinden biri olan, Belek Bölgesindeki otellerin, peyzaj tasarımlarını incelemek amacı ile yürütülmüştür.Araştırma kapsamında öncelikle turizm, turizm olanakları, turizm arzını etkileyen etmenler, turizm türleri, turizm planlamasının önemi, turizm-fiziksel çevre ve peyzaj mimarlığı ilişkileri incelenmiştir. Akdeniz Bölgesi, Antalya ve Belek Bölgesinin doğal ve fiziksel özellikleri yanında, çalışmaya katkıda bulunacağı düşüncesi ile, dünyanın önemli merkezlerinde yer alan turistik tesislerin peyzaj tasarımları da incelenmiştir.Araştırmada, tasarımları ile ilgi çeken yedi turistik tesisin peyzaj tasarımları, tasarımcıların amaçları, bu amaçlara ulaşmak için kullandıkları yöntemler, tasarım prensipleri, çevrenin karakteristik özellikleri ve turistlerin peyzajla ilgili algıları ve görüşleri değerlendirilmiştir.Turistler, genel olarak, turistik tesislerin peyzaj tasarımlarına dikkat etmekte ve peyzaj tasarımlarında kullanılan su elemanlarından etkilenmektedir. Ayrıca, Belek yöresine has olan fıstık çamlarının ve doğal güzelliklerin korunması ile sağlanan doğal ortam, turistleri etkilemekte ve yoğun ilgisini çekmektedir.Çevrenin doğal ve karakteristik özellikleri, turistlere çekici gelmekte ve iyi bir tatil deneyimi için pozitif bir etki bırakmaktadır. Bundan dolayı, Belek Bölgesindeki oteller, turizmin getirdiği negatif etkilerden korunmalıdır. Yörede bulunan doğal özelliklerin, peyzaj tasarımlarında büyük ölçüde korunması, tasarımların çevreye duyarlı ve korumacı bir yaklaşımla planlanması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work has been carried out with the purpose of analyzing the landscape designs of the hotels of the Belek region, which is one of the most important tourism and recreation regions in Turkey.Within the scope of this research, tourism, opportunities for tourism, factors affecting the supply of tourism, the different types of tourism, the importance of tourism planning and the relationship between the physical environment and landscape architecture have primarily been examined. In addition to the natural and physical features of the Belek, Antalya, and Mediterranean regions, the landscape designs of resorts in other important tourism centers around the World have also been assessed with the purpose of their contribution to this research.This research has evaluated, seven resorts of the Belek region in terms of their landscape designs, the purpose of the designers, the methods used to achieve those purposes, design principles, the characteristic features of the region, and the perceptions and opinions of the tourists regarding the landscape.Tourists, in general, take into consideration the landscape designs of the resorts and are particularly impressed by the water elements used in landscape design. Furthermore, the natural atmosphere created by the conservation of the Pinus pinea and natural beauties has impressed and raised the interest of tourists.The natural and characteristic features of the surrounding environment are found attractive by tourists, and leave a positive impression for a good holiday experience. Therefore, resorts in the Belek region should be protected from the negative effects of tourism. The natural features of the region have in most part been conserved by the landscape designs, suggesting that designs have been in most part environmentally sensitive and planned with a conservationist approach.