Kent içi endüstri alanlarının dönüşümüne bir model: İzmit Sekapark
A new model for urban industrial regeneration projects in Turkey, the case of Sekapark
- Tez No: 233393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son zamanlarda özellikle ekonomik temelde önemini yitirmiş olan sanayi tesislerinin, yeni kullanım olanakları araştırılmaktadır. Sanayi alanlarının dönüşümünde kamusal faydayı ön plana çıkartacak uygun model önerilerinin tespit edilmesi ve örgütlenme modellerinin geliştirilmesi önemlidir. Kocaeli'nin merkez ilçesi olan İzmit sınırları içerisindeki Sekapark, Türkiye'deki en kapsamlı endüstriyel dönüşüm proje uygulamasıdır. 2007 yılında 1. etap uygulaması tamamlanan park, rekreasyon odaklı kent içinde sıkışmış sanayi alanlarının dönüşümüne en güncel örnektir.Bu bağlamda tezin temel amacı, kentsel dönüşüm başlığı altında yer alan endüstriyel dönüşüm kavramını, konunun Türkiye'deki en güncel örneği olan Sekapark ile irdeleyerek tanımlamak, oluşum, değişim ve yeniden üretim sürecinde endüstriyel dönüşümün kent ölçeğindeki etkilerini yapılan literatür ve anket çalışması yardımı ile ortaya koymaktır.Endüstriyel dönüşüm alanları ile ilgili yapılan araştırmada, öncelikle Sekapark'ın kent kimliğine olan etkileri ile kullanıcıların kent imgeleri üzerine düşünceleri incelenmiştir. Bu nedenle kuramsal temeller bölümünde öncelikle bu kavramlar açıklanmıştır.Bu araştırma sonucunda tamamlanan anket çalışması ile Sekapark 1. Etap Uygulaması'nın başarılı olduğu tespit edilmiştir. Projenin kente, onun gelişimine yön verecek bir kentsel gelişim odağı kazandırdığı, Türkiye'de ileride yapılacak benzer nitelikteki proje uygulamalarına örnek olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.Recently finding new usages of facilities that especially completed its economic life cycle is being researched. It is important to find out convenient model proposals that will maximize public service, and develop organized models in the transformations of industrial areas. Sekapark, which is located in İzmit ?A province of Kocaeli?, is the most comprehensive industrial transformation project application in Turkey. It is the most current sample to transformation of industrial areas which are stuck in cities that were built as a focus of recreation, with its first stage completed in 2007.In transition to the paragraph above, the basic purpose of this thesis is to identify the industrial transformation concept which is a subject of urban design with Sekapark, the most current example of the subject in Turkey, and state the effects of industrial transformation on the city by literacy and survey studies under the process of formation, alteration and reformation.In the research that has been done on industrial transformation areas, the effect of Sekapark on the city's identity and people's thoughts of city images were studied. This is why in the part of theoretical basis, these concepts were explained primarily.It was confirmed that the first stage of the Sekapark application is successful as a result of literature and survey performance in thesis scope. It was observed that, project had an effect on the city that could guide its development which can be an example of similar projects in Turkey in the future.