Mısır çeşitlerinde farklı vigor testlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of different vigor test values on maize varieties
- Tez No: 233408
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YAVUZ EMEKLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma laboratuar ve tarla koşulları olmak üzere iki aşamada 2007-2008 yıllarında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak; ülkemizde üretimi yapılan Karaçay, Side, Maverik, Mitic, Bora, Sele, Shemal, RX 770 ve RX 9292 at dişi mısır çeşitleri kullanılmıştır.Laboratuar aşamasında, mısır çeşitlerine standart çimlenme testi ve soğuk test, kompleks stres vigor testi, çim büyüme oran testi ve iletkenlik testi olmak üzere dört farklı vigor testi uygulanmıştır. Tarla denemesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2008 yılında yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; çeşitlerin vigor testlerine karşı tepkileri farklılık göstermiş, bu fark çimlenme değerlerine yansımıştır. Soğuk testte çimlenme oranları % 78,5-99,5; kompleks stres vigor testinde % 65,5-99,0; çim büyüme oranı testinde % 69,5-95,0 arasında saptanmıştır. İletkenlik testinde sonuçlar 2-5 ? Scm-1g-1, standart çimlenme değerleri ise % 94,0-99,0 arasında bulunmuştur. Vigor testleri, standart çimlenme ve tarla çıkışı arasında yapılan korelasyon analizinde, tarla çıkışı ile en yüksek korelasyon değerini kompleks stres vigor testi (0,577) vermiş olup, bunu soğuk test (0,482) ve standart çimlenme testi (0,414) izlemiştir.Sonuçta vigor testleri ile mısır çeşitlerinin tohum güç düzeylerinin belirlenebileceği; çeşitlerin tarla çıkış oranını tahmin etmede kompleks stres vigor testinin kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted two levels, laboratory and field conditions in 2007-2008. Dent corn varieties which grown in Turkey, Karaçay, Side, Maverik, Mitic, Bora, Sele, Shemal, RX 770 ve RX 9292 were used as a material in the experiment.Standart germination test and four different vigor tests which cold test, complex stressing vigor test, seedling growth rate test, electrical conductivity test were applied dent varietes at laboratory level. Field experiment conducted at the experimental fields of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2008.According to results of the research; reaction of varieties opposed to vigor test was founded different so this result was seed germination values. Germination values were founded in cold test 78,5-99,5 %; in complex stressing vigor test 65,5-99,0 %; in seedling growth rate test 69,5-95,0 % . The results of electrical conductivity test and standart germination were changed in turn in order 2-5 ? Scm-1g-1, 94,0-99,0 %. The correlation analysis between vigor tests, standart germination and between the field emergence, complex stressing vigor test was given the best result (0,577), cold test (0,482), standart germination (0,414) in respectively.As a conlusion, complex stressing vigor test can be determined seed vigor levels of the dent corn varieties; can be predicted field emergence of varieties.