Kebere (Capparis spp.)'nin ın vitro çoğaltımı
Micropropagation of capers (Capparis spp.)
- Tez No: 233409
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ TAJBAKHSH, PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kebere (Capparis spinosa) bitkisi, Türkiye ve İran başta olmak üzere Akdeniz Bölgesinde yer alan ülkelerin doğal florasında bulunmaktadır. Kebere tohumlarında dormansi yüzünden çimlenmenin zor olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada kebere tohumlarının çimlenmesinde etkili, aynı zamanda mikro çoğaltımda kullanılabilecek olan bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Tohumlar farklı oranlarda BAP, NAA ve GA3 içeren MS ortamında başarılı bir şekilde (% 100) çimlendirilmiştir. Daha sonra in vitro 'da gelişen bitkiciklerden alınan gövde, yaprak ve koltukaltı meristem eksplantları değişik oranlarda BAP ve NAA içeren MS ortamlarda rejenerasyona alınmıştır. En fazla sürgün rejenerasyonu 0.4 mg/l BAP ve 0.1 mg/l NAA içeren MS ortamından elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler 50 mg/l IBA ile 5 dk muamele edilip, MS ortamında köklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Caper (Capparis spinosa L) is an important medicinal plant which is found in various countries of Mediterranean region including Turkey and Iran. The seeds of C. spinosa are very difficult to germinate because of high dormancy. The study aimed to find an effective method to germinate these seeds and subsequently use the developing seedlings in micro propagation experiments. Seeds were germinated successfully on MS medium containing different concentrations of BAP, NAA and GA3. Later on the plantlets were used to obtain inter node, leaf and nodes and were regenerated on MS medium containing different concentrations of BAP and NAA. The best shoot regeneration was achieved from the explants on MS medium containing 0.4 mg/l BAP and 0.1 mg/l NAA. The shoots were pulse treated with 50 mg/l IBA for 5 minutes and then rooted on MS medium.