Cin mısır çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different plant densities on the yield and quality characters of popcorn cultivars
  1. Tez No: 577512
  2. Yazar: ÇAĞRI ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, 2012 yılında Karaman İli, Ayrancı İlçesi ekolojik şartlarında, cin mısır çeşitlerinin farklı bitki sıklıklarında verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 3 cin mısır çeşidi kullanılmıştır. Faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen araştırmada üç cin mısır çeşidine (Antcin 98, Baharcin, Atay,) beş farklı bitki sıklığının (70x10,70x13,70x16,70x20,70x25 cm) etkileri incelenmiştir. Araştırmada tane verimi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitkide koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı, dane / koçan oranı, bin dane ağırlığı, patlama hacmi, patlamamış dane oranı, tane iriliği özellikleri ele alınmıştır. Araştırma sonucunda tane verimi, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı, dane/koçan oranı, patlamayan tane özellikleri için çeşitler arası farklılık istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur. Bunun yanı sıra tane verimi, bitki boyu, koçan uzunluğu, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı, bin tane ağırlığı, patlama hacmi, patlamayan tane oranı, irilik özellikler için ise farklı bitki sıklığı uygulamalarının etkileri önemli bulunmuştur. Araştırmada en yüksek tane verimi Baharcin çeşidinin 70x16 cm bitki sıklığı uygulamasından 806 kg/da olarak elde edilmiştir. En yüksek patlama hacmi ise 21.66 cm3/g ile 70x16 cm bitki sıklığı uygulamasından elde edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada Baharcin ve Atay çeşitleri 70x16 cm bitki sıklığı uygulamasında yüksek verimlilik ve patlama hacmi bakımından ön plana çıkmıştır. Cin mısır tarımında hibrit çeşitlerin kullanılarak çeşit özelliklerine ve bölge koşullarına göre uygun ekim sıklığında yapılmasının yüksek verim ve patlama hacmi açısından uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of applying different plant densities and grain yield and quality performance in some popcorn cultıvars under Karaman-Ayranci ecological conditions in 2012 vegetatıon period. The research was arranged with respect to''Factorial Complete Block Experimental with three replicatons. Five different plant densities (70x10,70x13,70x16,70x20,70x25 cm) were applied on three different popcorn cultivars (Antcin, Baharcin, Atay) in the study. In this research,grain yield, plant height, first ear height, ear number per plant, ear lenght , ear diameter, grain number per ear ,grain weight per ear, grain/ear rate, 1000 grain weight,popping volume, rate of unpopped kernels, kernel size characters were investigated. As a result of the study, differences in grain yield, ear lenght , ear diameter, grain number per ear, grain weight per ear, grain/ear rate, rate of unpopped kernels characters of cultivars were found to be statistically significant for the characters. Grain yield, plant height, ear lenght, ear diameter, grain number per ear ,grain weight per ear, 1000 grain weight, popping volume, rate of unpopped kernels, kernel size characters were found to be significantly influenced by different plant densities applications. In the resarch Bahar Cin popcorn cultıvar and 70x16 cm plant densities application gave the highest grain yield with 806 kğ/da. The highest popping volume were obtained 70x16 cm plant densities application with 21.66 cm3/g. As a result of this research , ''Baharcin and Atay'' popcorn cultivars and 70 x 16 cm plant density can be advised for high grain yield and popping volume. It was concluded that hybrid cultivars were used in popcorn cultivation at appropriate plant density according to variety characteristics and region conditions and in terms of high yield and explosion volume.