Diyete ceviz içi eklenmesinin hiperkolesterolemik çocukların serum lipid düzeylerine etkisi
Effect of addition of walnut meat to the diet on hypercholesterolemic children?s serum lipid levels
- Tez No: 233415
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇAY, PROF. DR. METİN SAİP SÜRÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma; İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi (İÜİTF) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (İÜCTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Polikliniğinde, hiperkolesterolemi tanısı konmuş 5-18 yaş grubu erkek- kız çocukların diyetine eklenen ceviz içinin serum lipid düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çocuklar deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmış, deney grubunundaki çocukların diyetine üç farklı aşamada ve miktarda (I. aşama 15g, II. aşama 30g, III. aşama 45g) ceviz içi eklenmiştir. Araştırma verileri anket formu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm çocukların üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS Paket Programı kullanılmıştır. Her soru ile ilgili mutlak ve % değerleri gösteren Çizelgeler hazırlanmış ve aritmetik ortalamaları alınmıştır. Araştırmaya katılan deney grubundaki erkeklerin yaş ortalaması 12.2±1.0 yıl, kızların 11.0±1.3 yıl, kontrol grubundaki erkeklerin 10.5±1.8 yıl, kızların ise 12.3±2.0 yıldır. Kontrol grubundaki kızların boy ortalamaları diğerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Çocukların çoğunda araştırmanın başlangıç ve III. aşamada enerji, posa, E ve B12 vitamini, fosfor ve niasin alımları günlük önerilen alım miktarlarının (RDA, DRI) altında bulunmuştur. Her iki gruptaki erkek ve kızlarda, süt, yoğurt, peynir, kepekli ekmek, sebze ve meyve, zeytin tüketimleri araştırmanın sonunda, başlangıç miktarlarına göre artış göstermektedir. Yaş ve antropometrik değişkenleri dikkate alındığında araştırmanın hiçbir aşamasında istatistiksel bir anlam ortaya çıkmamıştır. Cinsiyet ve yaş değişkenleri ile serum lipid değerleri arasındaki ilişkiye bakıldığında deney grubunun diyetine eklenen ceviz içinin serum lipid (TK, LDL-K, HDL-K, VLDL-K, TK/HDL-K) değerlerinin düşmesini sağladığı, ancak bu düşüşün istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlenmiştir. Bu durumun nedeni vaka sayısının azlığı, araştırma süresinin kısıtlı oluşu ve genetik etmenler olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Istanbul University, Faculty of Medicine (IUFM) and Cerrahpasha Faculty of Medicine (IUCFM), Division of Children?s Health and Diseases, Division of Dietetics Polyclinic to assess the effects of walnut meat, which is added to diets of a group of children patients composed of males and females of ages between 5 and 18 diagnosed with hypercholesterolemia, on the serum lipid levels. Patients were divided into two groups, trials and controls, and at three different stages walnut meat were added to the diets of patients in the trials group at different amounts (Stage I, 15g; Stage II, 30g; and Stage III, 45g ). Data were collected by survey sheets. Food consumption of patients in three days was recorded. SPSS Package Software was used for the analyses. Tables showing the absolute and percentage values for all questions were prepared and mean values were calculated. Average ages of patients are as follows: trial group male 12.2 ± 1.0, female 11.0 ± 1.3; control group male 10.5± 1.8, female 12.3 ± 1.8. Control group females had an average height higher than the others. Energy, stools, and intake of vitamin E, vitamin B12, phosphorus and niacin were found to be under the suggested (RDA, DRI) amounts at the beginning and third stage of the study in a large portion of the patients. In both groups consumption of milk, yoghurt, cheese, whole-wheat bread, vegetables, fruits and olives increased regardless of gender at the end of the study compared to the beginning. Considering age and anthropometric variants, no significance was seen in any stage of the study. When gender and age variants were related to serum lipid levels, walnut meat added to diets of trial group found to reduce serum lipid levels (TK, LDL-K, HDL-K, VLDL-K, TK/HDL-K), but the reduction was not found to be significant. This could be attributed to low numbers of cases, lack of research time, and possible presence of genetic determinants.