Türkiye'de ormancılık örgütünün halkla ilişkiler çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of public relations efforts of forestry organization in Turkey
- Tez No: 233416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez; Türkiye'de ormancılık faaliyetlerini yürüten Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nün halkla ilişkiler alanındaki çalışmaların değerlendirilmesi amacı ile ele alınmıştır. Günümüzde son derece popüler olan halkla ilişkilerin yabancı ülkelere kıyasla ülkemizdeki durumu, gelişimi ve nitelikleri konusunda bilgi verilmiştir. Halkla ilişkiler ile yakından ilişkisi olan kamuoyu, iletişim ve kurumsal imaj gibi konularda incelenmiştir. Tez içerisinde halkla ilişkiler kavramı genel olarak ve ormancılık faaliyetleri içerisinde ele alınmıştır. Ormancılık örgütünün yaptığı çalışmaların kitleler tarafından ne oranda bilindiği üzerinde durulmuştur. Bu amaç doğrultusunda Ankara Üniversitesi bünyesindeki 9 Fakültede toplam 117 öğrenci üzerinde konuyla ilgili anket yapılmıştır. Ankete verilen cevaplar değerlendirilerek yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Böylece; araştırmanın ana materyalini oluşturan Ormancılık örgütünün halkla ilişkiler konusundaki durumu belirlenerek etkili bir halkla ilişkiler faaliyetine yönelik yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study, the public relation activities of General Directorete of Forestry linking to Ministry of Environment and Forestry have been evaluated. The information about the situation, development and qualifications of this very popular subject compared with the foreign countries is given. The close related subjects such as the public opinion, communication and institutional image are also analyzed. The public relations concept is taken into consideration generally and into activities of Forestry. The degree of public knowledge about the studies carried out by Forestry organization has especially been emphasized in this thesis. For this purpose a questionnaire realized about this subject with 117 students in 9 faculties belonging to Ankara University. The results of public relations activities are evaluated according to responses. By the way, the position about the public relations of forestry organization which is main material of this research is determined by this study. And necessary activities for effective public relations are explicitly introduced.