Üçüncü nesil ve dördüncü nesil ışınım kaynakları için kullanılan magnetlerin ışınım karakteristiklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of magnets on the characteristics of third and fourth generation light sources
- Tez No: 233419
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Parçacık hızlandırıcılarının günümüzde birçok alanda bilimsel ve teknolojik uygulamaları mevcuttur. Bu tez çalışmasında, parçacık hızlandırıcılarında kullanılan magnetler incelenmiş ve fiziksel özellikleri özetlenmiştir. Üçüncü nesil ve dördüncü nesil ışınım kaynaklarının ışınım karakteristiklerine etkileri incelenmiştir. Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) projesi kapsamında kurulması planlanan kızılötesi serbest elektron lazeri tesisinde (IR SEL) kullanılacak olan salındırıcı magnetler için gereken fiziksel parametreler tartışılmıştır. Salındırıcı magnet ile lazer demeti parametreleri (parlaklık, aydınlık, akı) verilmiştir.Türk Hızlandırıcı Merkezi projesi çerçevesinde sinkrotron ışınımına dayalı önerisi yapılmış pozitron halkası parametrizasyonu çalışılmıştır. Halkada kullanılan magnetlerin akı ve parlaklık dağılımları SPECTRA ve XOP yazılım programları aracılığıyla elde edilmiştir. Sinkrotron ışınımı için kullanılan çok kutuplu magnetlere örnek olarak, salındırıcı magnetlerin görünümü, mıknatıslanma değerleri ve pik magnetik alanı RADIA yazılım programı ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particle accelerators have many scientific and technological applications in basic and applied sciences. In this study, magnets which are used in particle accelerators are investigated and their physical properties are summarized. The effects of radiation characteristics on the third and fourth generation light sources are investigated. Required physical parameters of undulator magnets which will be used in Turkish Accelerator Center (TAC) Infrared Free Electron Laser Facility are discussed. Undulator magnet and laser beam parameters such as brightness, brilliance and flux are given.The parametrization of proposed positron ring based synchrotron radiation (SR) facility in frame of Turkish Accelarator Center project is studied. Distributions of flux and brightness of magnets which will be used in ring are obtained via SPECTRA and XOP softwares. As an example of multipole magnets which is used for SR; view of undulator magnets, magnetization values and peak magnetic field are studied with RADIA software.