Batı Karadeniz Bölgesi'nin 3-B sismik hız yapısının tomografik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of three dimensional seismic velocity structure of western Black Sea region by earthquake tomography method
- Tez No: 233423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KAYPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tez kapsamında, deprem verileri kullanılarak, Batı Karadeniz Bölgesi'nin 60 km derinliğe kadar, üst kabuk ve alt kabuğuna ait 3-boyutlu sismik hız dağılımı ve Moho topoğrafyasındaki değişimin tomografik ters çözüm yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır.105G145 nolu `Kuzey Batı Anadolu'nun Kabuk Yapısının Araştırılması' konulu TÜBİTAK projesi çerçevesinde, çalışma sahasına 10 adet CMG-6TD GÜRALP marka sismometre yerleştirilmiştir. Ayrıca, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi'ne ait 15 adet sismometre verisi de tomografik çalışmada kullanılmıştır. Öncelikle kaliteli veri seti oluşturularak fazlara ait seyahat zamanlarının tomografik ters çözüm formatında hazırlanması, bir başlangıç modelinin oluşturulması, uygun çözüm parametreleri ile tomografik ters çözüm işlemlerinin yapılarak elde edilen Vp modelinin, bölgenin jeolojik ve tektonik özellikleri ile birlikte yorumlanması tez kapsamında uygulanmıştır. Uygulamada , 230 deprem yaklaşık olarak konumlandırılmış ve bunlara ait toplam 5750 P-fazı varış zamanları bulunmuştur. Fakat tomografik çözümleme alanına giren 80 adet deprem seçilebilmiş ve bu depremler tomografik çalışmada kullanılmıştır.Tüm tomografik işlemlerin sonucunda, tomografik çalışma sahasının geniş olması ve deprem sayısının yetersizliği nedeniyle detaylı bir yorumlama yapılamamıştır. Fakat bölgenin 3-B P dalga hız yapısı elde edilmiş ve Kuzey Anadolu Fayı'na ve benzer süreksizliklere denk gelen kesimler enlem ve boylam kesitlerinde görüntülenebilmiştir. Ayrıca moho topoğrafyasının değişimi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises a determination of 3-dimensional seismic velocity distribution in upper and lower crust of the Western Black Sea Region down to 60 km depth by using earthquake data set and tomographic inversion methods. Additionally, a variation in the Moho topography was determined in the Western Black Sea Region.10 CMG-6TD/GÜRALP sismometers were set in the region in a framework of TÜBİTAK project (105G145) titled ?Investigation of Crustal Structure in Northwest Anatolian?. Moreover 15 additional stations belonging to Kandilli Observatory And Earthquake Research Institute and Ministry of Public Works and Settlement General Directorate of Disaster Affairs Earthquake Research Department were used in the study. A preparation of travel times of phases in an appropriate format for the tomographic inversion after selection of quality data, generation of an acceptable initial model structure, implementation of the tomographic inversion process with suitable solution parameters and interpretation of Vp models with together geologic and tectonic characteristics of the region are main procedures of this study. In this study, 230 earthquakes were approximately located and totally 5750 P-phase arrival times were obtained. However, only 80 earthquakes were selected to use for tomographic inversion.At the end of all tomographic procedures, crustal structure of the region is not interpreted well because the area of the region is too large and also number of earthquake is not sufficient to perform the tomographic inversion adequately. However, the 3-D velocity structure in the region was determined roughly and also the North Anatolian Fault and the other similar discontinuities were imaged on the sections. On the other hand, some variations in the Moho topography were determined in the vertical sections.