Kesikli bir biyoreaktörde yapay sinir ağlarının kullanımı
Use of artificial neural networks (ANN) in a batch
- Tez No: 233422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanılarak Saccharomyces cerevisiae mikroorganizmasının çoğaltıldığı kesikli olarak işletilen bir biyoreaktörde farklı sıcaklık ve pH değerinde reaksiyon hızı tahmin edilmiştir ve bulunan sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Tahmin edilen reaksiyon hızlarının deneysel reaksiyon hızlarına yakın olduğu görülmüştür. Ayrıca yapay sinir ağları kullanılarak biyoreaktörde kütle aktarım katsayısı tahmin edilmiştir. Biyoreaktörde çözünmüş oksijen derişim kontrolü yine yapay sinir ağı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistemin matematiksel modellenmesi için iki ayrı model önerilmiştir. Bu modeller diferansiyel denklem (governing) ve polinom tipi (ARMAX) modeldir. Modellerin geçerliliği deneysel veriler kullanılarak test edilmiştir. Sistemin çözünmüş oksijen kontrolü her bir model için MATLAB ortamında ayrı ayrı sağlanmıştır. Sistemde kontrol edici değişkeni olarak biyoreaktörde çözünmüş oksijen derişim, ayarlanabilen değişken olarak hava akış hızı seçilmiştir. Kontrol algoritması için MATLAB ortamında prosesin YSA modeli tasarlanarak Levenberg Marquardt Algoritması ile eğitilmiştir. Bu model temel alınarak, set noktası değişiminde biyoreaktörde çözünmüş oksijen derişim kontrolü; YSA Temelli Model Öngörmeli Kontrol, NARMA-L2 (Geri beslemeli linerizasyon) Kontrol ve Model Referanslı Kontrol algoritmaları ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, increase of S. Cerevisiae microorganism in batch bioreactor at different temperature and pH value was estimated reaction rates by using neuralnetwork and finding result was compared of experimental result. It was seen that prediction reaction rate is alike experimantal result. In addition by using neural network in bioreactor, mass transfer coefficient was estimated. In batch bioreactor, dissolved oxygen concentration control was realized by using neural network. System was modeled two model. These are differential equations (governing) and polynomal (ARMAX) model. Model verification was tested by using experimental data. Dissolved oxygen was controled using matlab for every model. At system, output variable is dissolved oxygen concentration; adjust variable is air flow rate was chosen. For control algorithm in matlab, neural network model of process was designed and neural network model was trained with levenberg Marguardt algorithm. This model was base at different set point, dissolved oxygen control was realized using predictive control, NARMA-L2 ( feedback linearization), model reference control.