Malacosoma neustria L. (Lepidoptera: Lasiocampidae) 'nın besin seçimi ve gelişmesine etki eden kimyasal faktörlerin geometrik analizlerle belirlenmesi
The determination of the chemical factors effecting on the food choice and the development of Malacosoma neustria L. (Lepidoptera: Lasiocampidae) by geometric analyses
- Tez No: 233435
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLGENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, geometrik analiz yöntemi kullanılarak tercihli ve tercihsiz beslenme deneyleriyle, polifaj bir tür olan Malacosoma neustria (L) larvalarının besin seçimi, gıda dengeleme mekanizması ve sekonder maddelerin larvaların gelişimleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Tercihli ve tercihsiz beslenme deneylerinde son evredeki larvalar kullanılmıştır. Larvalara proteini fazla olan [C (p50:c10), G (p40:c20), F (p20:c10)], karbohidratı fazla olan [B (p10:c50), H (p20:c40), E (p10:c20)] ve eşit miktarda protein ve karbohidrat içeren besinler [A (P30:K30), (P15:K15)] verilmiştir. Proteini ve karbohidratı eşit olan A besinine % 0,125, % 0,25 ve % 0,5 oranında kinin ve nikotin, % 1,25, % 2,5 ve %5 oranında tanik asit eklenerek sekonder maddeli besinler hazırlanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, dişi ve erkek larvaların Protein (P):Karbohidrat (K) alım hedefleri farklıdır. Dişi bireylerin alım hedefi P 53,50 mg ve K 45,31 mg; erkek bireylerin alım hedefi ise P 23,49 mg ve K 19,53 mg olarak tespit edilmiştir. Dişi bireylerin gıda dengeleme mekanizması en yakın uzlaşma kuralına uygunluk gösterirken erkek bireylerin toplam hacim düzenleme kuralına göre beslenmelerini düzenledikleri belirlenmiştir.Aşırı miktarda protein veya karbohidrat içeren besinlerle beslenen larvaların pup protein miktarlarının ve pup ağırlıklarının azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler, dişi bireylerin erkek bireylerden daha fazla protein tükettiklerini ve biriktirdiklerini, sekonder maddelerin larvaların toplam besin tüketimini etkilediğini göstermiştir. Erkek larvaların düşük orandaki sekonder maddelere karşı (% 0,125 oranında kinin) duyarlılık gösterdikleri, dişi bireylerde aynı maddenin % 0,5 oranındaki miktarının caydırıcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the food choice, the nutritional regulatory mechanism and the effects of secondary metabolits on the growth of the generalist caterpillars, Malacosoma neustria (L), were investigated by means of in choice and no-choice experiments, using Geometric Framework. In choice and no-choice experiments, newly moulted final instar larvae were provided protein-biased foods [C (p50:c10), G (p40:c20), F (p20:c10)], carbohydrate-biased foods [B (p10:c50), H (p20:c40), E (p10:c20)] and equal protein-carbohydrate ratio foods [A (P30:K30), (P15:K15)]. In addition, recepy foods were prepared by adding 0.125 %, 0.25 %, 0.5 % ratio of quinine and nicotine, 1.25 %, 2.5 % and 5 % ratio of tannic acid.According to the results, P:C of the intake targets were different for the male and the female larvae. As for, the intake target of female larvae was aimed P 53.50 mg and C 45,31 while the values determined as 31 P 23.49 mg and C 19.53 mg for male larvae. It was determined that nutritional regulation mechanism of the female larvae is suitable for closest distance rule, whereas the male larvae regulates feeding according to total volume rule.The results best support that pupal weight and pupal protein rate decreased with intake of foods containing exess protein or carbohydrate level. Our results indicated that female M. neustria larvae consumed and accumulated more protein than the males did.It was found that secondary compounds could affect the total food consumption in M. neustria larvae. The male individuals were sensitive for secondary metabolits especially 0.125 % level of quinine while 0.5 % was deterrent for female individuals.