Marmara Bölgesinde söğütlerde zarar yapan böcekler
  1. Tez No: 66266
  2. Yazar: FARUK ŞAKİR ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TORUL MOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
V. ÖZET Marmara Bölgesi'nde Söğütlerde Zarar Yapan Böcekler Söğüt ülkemizde geleneksel olarak tarla ve akarsu kenarlarında çok eskiden beri yetiştirilmektedir. Odun hammaddesi ihtiyacının artmasına paralel olarak son yıllarda söğüt odun üretimini artırıcı çalışmalar başlatılmıştır. Bu tezde Marmara Bölgesi'nde bulunan yerli ve yabancı 10 söğüt türü üzerinde görülen böcekler konusu işlenmiştir. Bunlardan Salix alba, S. excelsa ağaç formunda olup odun üretimi için kültürü yapılmakta, S. babylonica, S. matsudana, S. caprea, S. cinerea süs bitkisi olarak park ve bahçelerde kullanılmaktadır. S. triandra, S. fragilis, S. viminalis, S. amphicaulis doğal tür olarak bulunmaktadır. Bunlardan S. babylonica, S. matsudana bölgeye yabancı tür olarak girmiştir. Bu çalışma, ileriki yıllarda önem kazanacak olan söğüt ağaçlandırmalarını olumsuz etkileyebilecek zararlı böceklerin verebileceği zararlara karşı gerekli tedbirlerin alınabilmesi için gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında öncelikle yerli ve yabancı yayınlar taranarak, söğüt zararlıları ile ilgili bilgiler derlenmiştir. Bu bilgiler ışığında Marmara Bölgesi'ni temsil edecek sahalar tespit edilip, periyodik seyahatler yapılarak zararlılar belirlenmiş ve bunların yumurta, larva, ve erginleri toplanmış, verdikleri zararlar incelenmiştir. Bu çalışmalarda Heteroptera takımından 1 familya 1 tür, Homoptera takımından 5 familya 6 tür, Coleoptera takımından 5 familya 25 tür, Lepidoptera takımından 14 familya 24 tür, Hymenoptera takımından 3 familya 5 tür, Diptera takımından 1 familya 4 tür böceğin varlığı belirlenmiştir. Tespit edilen böcek türleri ve zarar yaptıkları bitki kısımları şöyledir; a- Yaprak, sürgün, dal ve gövdelerde özsuyu emerek zarar yapan böcek türleri; Monesteria unicostata Muls. et Rey (Hetoroptera-Tingitidae), Aphrophora salicina Goeze (Homoptera-Cercopidae), Ceresa bubalus (Fabr.) (Membracidae), Tuberolachnus salignus (Gmel.) (Lachnidae), Pterocomma pilosum Buck. (Aphididae), Chionaspis salicis (L.), Lepidosaphes ulmi (L.) (Diaspididae), Rabdophaga rosaria (H. Lw.), R. terminalis (H. Lw.) (Diptera-Cecidomyiidae). b- Yapraklarda galler oluşturarak veya galeriler açarak zararlı olan böcek türleri; Tracys minutus (L.) (Coleoptera-Buprestidae), Rhynhaenus salicis (L.) (Curculionidae), 143Phylloctnistis saligna Z. (Lepidoptera-Phyllocnistidae), Pontania proxima (Lep.) (Hymonoptera- Tenthredinidae). c- Yaprakları yemek suretiyle zararlı olan böcek türleri; Anomola solida Erich. (Coleoptera-Scarabaeidae), Chrysomela populi L., Chrysomela tremulae (Fabr.), Chrysomela Vigintipunctata (Scop.), Clytra quadripunctata İh.), Crepidodera aurata (Marsh.), Phyllodecta vitellinae (L.), Plagiodera versicolora (Laich.), Pyrrhalta lineola (Fabr.), Smaragdina aurita (L.) (Chrysomelidae), Byctiscus betulae (L.), Chlorophanııs viridis (L.), Leyprus palustris (Scop.) Phyllobius oblongus (L.).(Curculionidae), Hyponomeuta padellus (L.) (Lepidoptera-Hyponomeutidae), Archips rosana (L.), Ptycloloma lecheana (L) (Tortricidae), Erannis defoliaria Cl., Operopthera brumata (L.), Phigalia pilosaria (Schiff.), (Geometridae), Apatele psi (L.), Catocala elocata (Esp.), Earias chlorana (L.), Scoliopteryx libatrix (L.) (Noctuidae), Euproctis chrysorrhoea (L.), Leucoma salicis (L.), Lymantria dispar (L.) (Lymantriidae), Hyphantria cunea (Drury) (Arctiidae), Cerura vinula (L.) (Notodontidae), Lasiocampa quercus (L.), Malocosoma neustria (L.) (Lasiocampidae), Smerinthus ocellata (L.) (Sphingidae), Saturnia pyri (Schiff.) (Saturniidae), Nymphalis antiopa (L.) (Nymphaiidae), Lygaeonematııs compressicornis (Fabr.), Pteronidea salicis (L.) (Hymenoptera-Tenthredinidae), Pseudoclavellaria amerinae (L.) (Cimbicidae). d- Sürgün, dal ve gövdelerde galeriler açarak veya gal oluşumuna sebebiyet vererek zararlı olan böcek türleri; Agrilus ater (L.), A. viridis (L.) (Coleoptera-Buprestidae), Aromia moschata (L.), Oberea oculata (L.), Morimus asper (L.) (Cerambycidae), Cryptorrhynchus lapathi (L.) (Curculionidae), Gypsonoma dealbana (Frölich) (Lepidoptera-Tortricidae), Cossus cossus (L.) (Cossidae), Paranthrene tabaniformis (Rott.) (Aegeriidae), Rabdophaga saliciperda (Duf.), R. salicis (Schr.) (Diptera-Cecidomyiidae). e- Kökleri yiyerek zararlı olan böcek türleri; Melolontha melolontha (L.), Polyphyla fullo (L.) (Coleoptera.-Scarabaeidae). 144f-Ölmek üzere olan veya ölmüş ağaçlarda zarar yaparak odun kalitesini düşüren böcek türleri; Dicerca aenea (L.) (Coleoptera-Buprestidae), Xiphydria prolongate} (Geoffr.) (Hy menoptera-Xiphydriidae). Marmara Bölgesi'nde söğütler üzerinde varlığı belirlenen zararlı böceklerin, biyolojileri hem doğal (açık hava şartlarında bulundukları ortamda) hem de laboratuvar şartlarında gözlenerek, tasallutlarına neden olan ve etkinliklerini artırıcı ekolojik şartlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Örneğin, sulama ve bakım işlemleri yetersiz olan söğütlüklerde ve suyu kesilmiş eski akarsu yataklarındaki ağaçlarda, özellikle Agrilus ater (L.)'in çok etkin zararlar yaptığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda tespit edilen bu böceklerden; Aphrophora salicina Goeze, Chionaspis salicis (L.), Agrilus ater (L.), A. viridis (L.), Chrysomela vigintipunetata (Scop.), Phyllodecta vitellinae (L.), Plagiodera versicolora (Laich.), Leucoma salicis (L.), Lymantria dispar (L.), Hyphantria cunea (Drury) ve Rabdophaga saliciperda (Duf.)'nın Marmara Bölgesi'nde her yerde bulunduğu ve etkin zararlara sebep olduğu belirlenmiştir. Chrptorrhynchus lapathi (L.)'de günümüzde sadece Sakarya çevresindeki söğütlerde bulunmakla beraber çok zararlı olmaktadır. Varlığı belirlenen 65 böcek türünden günümüzde hiç etkin zararı belirlenmeyen ve hatta bu çalışma sırasında hiç rastlanmayan bir böcek türünün gelecek yıllarda ortaya çıkması ve çok etkin zararlar yapması ihtimal dışı tutulmamalı, bu alandaki çalışmalar kesintisiz sürdürülmelidir. 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Harmful Insects on Willows in Marmara Region in Turkey Willows have been traditionally cultivated on the field borders and on the banks of streams and rivers since the very ancient periods. Recent years, some studies to increase willow wood production have been started parallel to increase in demand for wood raw- material. In this thesis a study on 10 native or exotic willow species has been carried out in Marmara region in Turkey. Among them Salix alba and 5. excelsa have tree forms and are cultivated for their wood. S. babylonica, S. matsudana, S. caprea, S. cinerea, are used for ornamental purposes in city parks and gardens. S. triandra, S. fragilis, S. viminalis, S. amplexicaulis are natural species while S.babylonica and S. matsudana are exotic in the region. In the near future, willow cultivation will gain an importance therefore the precautions against it's harmful insects and their damages should be known and this is the reason why this thesis has been undertaken. At the beginning, a literature study on Turkish and foreign sources was made to get the general information about the harmful insects and their damages. Represantative areas for Marmara region were determined. The pests and their eggs, larvae and adults have been collected, and their damages were examined in these surveys. In this study, one species, one family belonging to Heteroptera order, 6 species, 5 families belonging to Homoptera order, 25 species, 5 families belonging to Coleoptera order, 24 species, 14 families belonging to Lepidoptera order, 5 species, 3 families belonging to Hymenoptera order, 4 species, one family belonging to Diptera order have been found. Determined harmful insect species and plant parts on this study were given below; a- The harmful insect species which do damage by sucking the sap of leaves, sprouts, branches and stems; Monesteria unicostata Muls. et Rey (Hetoroptera-Tingitidae), Aphrophora salicina Goeze (Homoptera-Cercopidae), Ceresa bubalus (Fabr.) (Membracidae), Tuberolachnus salignus (Gmel.) (Lachnidae), Pterocomma pilosum Buck. (Aphididae), Chionaspis salicis (L.), Lepidosaphes ulmi (L.) (Diaspididae), Rabdophaga rosaria (H. Lw.), R. terminalis (H. Lw.) (Diptera-Cecidomyiidae). 146b- The harmful insect species which do damage by causing galls and opening galleries on the leaves; Tracys minutus (L.) (Coleoptera-Buprestidae), Rhynhaenus salicis (L.) (Curculionidae), Phylloctnistis saligna Z.(Lepidoptera-Phyllocnistidae), Pontania proxima (Lepel) (Hymonoptera- Tenthredinidae). &? The harmful insect species which do damage by feeding on leaves; Anomola solida Erich. (Coleoptera-Scarabaeidae), Chrysomela populi L., Chrysomela tremulae (Fabr.), Chrysomela Vigintipunctata (Scop.), Clytra quadripunctata (L.), Crepidodera aurata (Marsh.), Phyllodecta vitellinae (L.), Plagiodera versicolora (Laich.), Pyrrhalta lineola (Fabr.), Smaragdina aurita (L.) (Chrysomelidae), Byctiscus betulae (L.), Chlorophanus viridis (L.), Leyprus palustris (Scop.) Phyllobius oblongus (L.).( Curculionidae), Hyponomeuta padellus (L.) (Lepidoptera-Hyponomeutidae), Archips rosana (L.), Ptycloloma lecheana (L) (Tortricidae), Erannis defoliaria CL, Operopthera brumata (L.), Phigalia pilosaria (Schiff.), (Geometridae), Apatele psi (L.), Catocala elocata (Esp.), Earias chlorana (L.), Scoliopteryx libatrix (L.) (Noctuidae), Euproctis chrysorrhoea (L.), Leucoma salicis (L.), Lymantria dispar (L.) (Lymantridae), Hyphantria cunea (Drury) (Arctiidae), Cerura vinula(L.) (Notodontidae), Lasiocampa quercus (L.), Malocosoma neustria (L.) (Lasiocampidae), Smerinthus ocellata (L.) (Sphingidae), Saturnia pyri (Schiff.) (Saturniidae), Nymphalis antiopa (L.) (Nymphalidae), Lygaeonematus compressicornis (Fabr.), Pteronidea salicis (L.) (Hymenoptera-Tenthredinidae), Pseudoclavellaria amerinae (L.) (Cimbicidae). d- The harmful insect species which do damage by opening galleries and causing galls on sprouts, branches and stems; Agrilus ater (L.), A. viridis (L.) (Coleoptera- Buprestidae), Aromia moschata (L.), Oberea oculata (L.), Morimus asper (L.) (Cerambycidae), Cryptorrhynchus lapathi (L.) (Curculionidae), Gypsonoma dealbana (Fröl.) (Lepidoptera-Tortricidae), Cossus cossus (L.) (Cossidae), Paranthrene tabaniformis (Rott.) (Aegeriidae), Rabdophaga saliciperda (Duf.), R. salicis (Schr.) (Diptera-Cecidomyiidae). e- The harmful insect species which do damage by feeding on roots; Melolontha melolontha (L.), Polyphylafullo (L.) (Coleoptera-Scarabaeidae). 147f- The harmful insect species which decrease wood quality by damaging on the dead trees and the trees to be died; Dicerca aenea (L.) (Coleoptera-Buprestidae), Xiphydria prolongata (Geoffr.) (Hymenoptera-Xiphydriidae). The biological life cycle of harmful insects which were determined on willow in Marmara region have been observed both in their natural habitat and in laboratory conditions. Consequently, some relations have been found between ecological conditions and frequency of attacks of the insects. For instance; it was found that Agrilus ater (L.) results in very effective damages on the willow plantations where irrigation and maintenance precautions are inefficient and on the trees living on the dry stream banks. It has been observed that among these insects; Aphrophora salicina Goeze, Chionaspis salicis (L.), Agrilus ater (L.), A. viridis (L.), Chrysomela vigintipunctata (Scop.), Phyllodecta vitellinae (L.), Plagiodera versicolora (Laich.), Leucoma salicis (L.), Lymantria dispar (L.), Hyphantria cunea (Drury) and Rabdophaga saliciperda (Duf.) can be met wherever willows exist in Marmara region, and they have effective damages. Chrptorrhynchus lapathi (L.) exist only in Sakarya region and it has effective damages too. Some insect species among these determined 65 species may not have any damages at this moment, but it is probable that they can be harmful whenever complete area willow plantations are practised. It may also be probable to encounter new species which have never been met during this thesis study, therefore scientific investigations should be carried out continuously on this subject. 148