Amasya ili Merzifon ilçesinde süt sığırcılığı yapan tarım işletmelerinde risk analizi
Risk analysis of dairy farms in Merzifon district of Amasya province
- Tez No: 233441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Amasya ili Merzifon ilçesinde süt sığırcılığı yapan işletmelerin ekonomik özelliklerinin, sermaye yapılarının ve yıllık faaliyet sonuçlarının saptanması, üreticilerin riske karşı tutumlarının belirlenmesi ve risk kaynakları ile uygulanabilecek risk yönetimi stratejilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada kullanılan veriler, 2006-2007 üretim dönemine ait olup, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 67 işletmeden anket yoluyla elde edilmiştir. İşletmelerin ekonomik analizinde sermaye fonksiyonlarına göre sınıflandırılmıştır. Çiftçilerin riske karşı tutumlarının belirlenmesinde von Neuman Morgenstern modelinden yararlanılmıştır.Ekonomik analiz sonuçları, üçüncü grup işletmelerin diğerlerine oranla daha başarılı olduğunu, birinci ve ikinci grup işletmelerin yatırmış oldukları toplam ve öz sermaye karşılığında tatminkar gelir elde edemediklerini göstermiştir.Araştırmanın riske karşı tutumla ilgili bulguları, incelenen çiftçilerin %31'inin riski sevdiği ve %69'unun riski sevmediğini ortaya çıkarmıştır. Risk analizi sonuçlarına göre işletmelerin karşılaştıkları riskin temel kaynağı, fiyat riskidir. İnceleme alanında sütün fiyat riski %7, buğdayın fiyat riski %21 ve kuru soğanın fiyat riski %81 olarak ölçülmüştür. Fiyat riskine karşı incelenen işletmelerin riski kontrol ederek, üretim faaliyetlerinde çeşitlendirme yapmalarının en uygun risk yönetim stratejisi olduğu tespit edilmiştir. İnceleme alanında, buğday ve riski çok yüksek olan kuru soğan üretim faaliyeti yerine, daha az fiyat değişimi gösteren şeker pancarı, arpa ve mısırın yetiştirilmesi daha uygun olacaktır
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the economic characteristics, capital structures and annual performances of dairy farms, to elicit risk attitudes of dairy farmers, to explore risk sources and to design risk management strategies for dairy farms in Merzifon district of Amasya province.The data used in the research belong to the 2006?2007 production period and gathered from 67 dairy farms selected by stratified sampling method from using questionnaire. Capital was functionally classified when performing economic analysis. von Neuman-Morgenstern model was used for eliciting risk attitudes of dairy farmers.The results of economic analysis showed that large farms were economically more successful than others. Return on asset and equity of small and medium farms were not at satisfactory level.The findings of risk attitudes revealed that 31% of the sample dairy farmers was risk lover while that of risk averse was 69%. Based on the results of risk analysis, the basic risk faced by dairy farmers was price risk. Price variation for milk, wheat and dry onion were 7%, 21% and 81%, respectively. The best risk management strategy for avoiding price risk was found to be a diversified cropping plan. Risk averse dairy farmers should prefer to raise crops having low price variation such as sugar beet, barley and maize instead of dry onion and wheat.