A research on design of heating, ventilation and air conditioning of hygienic spaces in hospitals
Hastanelerin hijyenik ortamlarının ısıtma, soğutma ve havalandırmasının tasarımına ilişkin bir araştırma
- Tez No: 233471
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BARIŞ ÖZERDEM, YRD. DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Hospitals, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hastanelerde enfeksiyon açısından yüksek riskli bir çok steril mahal vardır. Klima ve havalandırma sistemleri steril mahallerdeki enfeksiyon riski üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Steril mahaller için kullanılan klima ve havalandırma sistemleri ısı, nem ve taze hava oranı gibi konfor parametrelerine ilaveten, partikül sayısı, mikroorganizma tipi ve sayısı, steril mahaller ve komşulukları arasındaki basınç farklılıkları, taze hava hızı ve hava dağılımı gibi parametrelere de yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple, steril ortamlarda klima ve havalandırma uygulamaları konfor uygulamalarına nazaran çok daha zor ve karmaşıktır.Bu çalışmada, ilk olarak hastanelerdeki hijyenik mahallerde bulunan klima ve havalandırma sistemlerinin tasarım parametreleri derlenmiştir. Yukarıda bahsedilen tasarım parametrelerinin steril mahallerdeki enfeksiyon kontrolü üzerindeki etkileri ile ilgili bir literatür araştırması yapılmıştır. Ayrıca steril mahallere hizmet veren klima ve havalandırma sistemleri uygulamaları için farklı ülkeler tarafından kullanılan çeşitli standartlar ve tasarım kılavuzları hakkında da bir araştırma yapılmıştır. İkinci olarak, operasyon esnasında klima ve havalandırma sisteminin performansını ortaya koymak amacıyla bir ameliyathanede deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Araştırılan standartlar ve kılavuzlar tablolar kullanılarak karşılaştırılmıştır, güçlü ve zayıf yönleri belirtilmiştir. HVAC sistemlerinin enfeksiyon üzerindeki etkileri çok iyi bilinmesine rağmen standart ve kılavuzlar arasında büyük farklılıklar olduğu görülmüştür. Deneysel çalışma sonucunda elde edilen verilere göre ameliyat odaları için çalışma ve bekleme şartlarında tasarım parametrelerinin değerlerinde oldukça büyük farklar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various sterile spaces in hospitals which are highly at risk in terms of infection. HVAC systems play an important role on the infection risk in sterile spaces. HVAC systems for sterile spaces focus on number of particles, number and types of microorganisms, pressure difference between the sterile and its neighboring spaces, supply air velocity and air distribution in addition to the comfort parameters which are temperature, relative humidity and fresh air rate. Therefore, the design of HVAC systems for sterile spaces is more difficult and complicated compared to the comfort applications.This study firstly reviews the design parameters of HVAC systems of sterile spaces in hospitals. A literature survey is conducted about the effects of the design parameters on infection transmission in sterile spaces. Also a literature survey on various standards and design guidelines for HVAC design parameters of sterile spaces used by different countries is performed. Secondly, an experimental study was conducted in an operating room to reveal the system performance during operation.The reviewed standards and guidelines are compared via tables. The weak and strong points of the reviewed references are noted. Despite well known effects of HVAC systems on infection transmission, significant differences among standards and guidelines are observed. Based on the obtained experimental results, considerable differences of design parameters between ?in operation? and ?at rest? states were observed.