Yönetim organizasyonundaki değişimlerin büro binalarının tasarımına etkisi
The Effects of the changing management organizations to office building design
  1. Tez No: 104169
  2. Yazar: NİL KETENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNÜGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÖNETİM ORGANİZASYONUNDAKİ DEĞİŞİMLERİN BÜRO BİNALARININ TASARIMINA ETKİSİ ÖZET Çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan teknoloji, günden güne gelişmekte ve her alanda etkisini göstermektedir. Özellikle 1980'lerden sonra bilgisayar teknolojisinde izlenen müthiş gelişmeler sonucu, çalışma sistemleri oldukça farklılaşmış ve iş yaşamı da bu doğrultuda değişim göstermiştir. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler, iş yaşamındaki değişimin arkasındaki itici güç olmuştur. Internet erişimi, kompleks yazılım sistemleri, mobilite kavramı... vb, çalışma saatleri ve çalışma alanları arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamıştır. Çalışma sistemlerinin değişimi yönetim organizasyonlanndaki değişimi zorunlu kılmış, tüm bunlar çalışma mekanlarını içinde barındıran büro binalarında farklı tasarım kriterlerinin ortaya konmasına neden olmuştur. Bu tezin konusu; teknolojik ve organizasyonel değişimlerin çalışma mekanları ve büro binalarının tasarımına olan etkileridir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, çalışmanın konu alam, tezin amaç ve kapsamı tanımlanmıştır. Tezin amacı; teknolojik ve yönetim organizasyonundaki gelişmeler sonucunda, büro binalarının tasarlanmasındaki yeni kriterlerin ortaya konmasıdır. Tezin konu kapsamı; yönetimsel organizasyonun büro binalarının tasarımına etkileri çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde; büronun tanımı verilmiş, büro binalarının tarihsel gelişimi anlatılmış, büro plan tipleri ve bunların seçimindeki faktörler ele alınmıştır. Çağdaş büro, 19. yüzyılın ikinci yarısındaki gelişmelerin sonucu olarak görülmektedir. 19.yüzyılda organizasyonlarda geçerli olan merkeziyetçilik nedeni ile hücresel mekanlardan oluşan büro tipi gelişmiştir. 20.yüzyılın başlarında ise endüstriyel gelişmelere paralel olarak, ofisler fabrikalara benzemeye başlamıştır. 1950'li yıların sonunda Almanya'da Quickborn ekibinin yaptığı çalışmalar sonucunda“Serbest Düzenli Büro”kavramı ortaya konmuştur. 1960'lı yıllardaki genel eğilim, iyi planlanmış, fonksiyonel ve ilham verici büro tasarımları olmuştur. 1970'lerde bilgisayar ofislere girmiş ve 1980'lerde PC'nin kullanıma sunulmasıyla büro tasarımında büyük değişimler yaşanmıştır. Bugün için geçerliliklerini koruyan üç tür büro planlama anlayışı bulunmaktadır. Bunlar;. Geleneksel büro. Açık düzenli büro. Serbest düzenli büro VIBunların dışında Karma Düzenli ve Grup Düzenli büro gibi ara çözümler de bulunmaktadır. İşletmelerin bu farklı anlayışları seçiminde işletme tip ve organizasyon şekillerine uygunluk, çalışma gereklerine elverişlilik, esneklik, kişisel ihtiyaçlara uyum gibi faktörlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Üçüncü bölümde; teknolojinin ve yönetim organizasyonunun tanımlan yapılmış, görülen değişimler tablo ve şekiller yardımıyla anlatılmıştır. Bu değişimlerin çalışma mekanlarım, büro binalarını ve de çalışanları nasıl etkilediğine de yine bu bölümde yer verilmiştir. Teknolojideki hızlı değişim ve de organizasyonlarda görülen, dikey hiyerarşiden yatay hiyerarşiye yönelim, büro mekanlarının ve bunları içeren büro binalarının tasarımını dramatik bir şekilde etkilemiştir. Tele-büro, otelleme, sanal ofis, ev-ofis(homeoffice)...vb kavramların ortaya çıkmasıyla, yeni tasarımlar bu doğrultuda değişim göstermiştir. Sonuncu bölüm olan dördüncü bölümde tezin sonuçlan ortaya konmuştur, yeni ofis düzeninde oluşması beklenen çalışma ortamlan tanımlanmıştır. vıı U. YÜKSEKÖĞRETİM KİgÖj MKDMÂHÎASYOM «ERUH
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE CHANGING MANAGEMENT ORGANIZATIONS TO OFFICE BUILDING DESIGN SUMMARY Technology is one of the inavitable part of modern life, it is growing day by day and showing the impact on every field. Especially after 80 's, working systems has changed dramatically and the working life has changed as well as the working systems, because of the incredible proceedings in computer technology. Developments in information and communication technology is the driving force behind the changes in working life. Internet access, complex software systems, mobility concept...etc, has redefined the relation between working hours and working space. Change of working system has obligated change in management organizations. All of these factors caused new and different design parameters of the office buildings which includes working spaces. The subject of this thesis is; impact of technological and organizational changes on the design of working spaces and office buildings. This thesis is comprised of four chapters. In the first chapter which is the foreword; the subject of the study, object and concept is defined. The aim of this thesis is; to investigate new parameters about, building design, cause of technological and organizational changes. In the second chapter; the definition of the office, the historical development of the office buildings is given and office planning types and the factors on selection of these are discussed. Today there are three types of planning ideas, they are;. Traditional Office Planning. Open Office Planning. Landscaped Office Planning Also these types can be combined, which are defined as;. Group Order Office. Mixed Order Office The selection of planning ideas should be based on factors such as the suitability for the type of firm and the organizational patterns, and the human needs and requirements. In the third chapter; the description of technology and management organization is given, developments of technology and changing management organizations are also V1Uexplained. Office buildings, working spaces, and employees are how effected by these improvements also mentioned in this chapter. IBM introduced PC (Personel Computer) in 1980's and the world of office work and office design was changed forever. The computer escaped from the computer room and began to proliferate on office desks. The consequences continue to drive innovation in office use and office design. In 1983 DEGW and others began the ORBIT (Organizations, Building and Information Technology) studies, the multinational client sponsored research programme that established new parameters for office building able to cope with IT and the changing nature of the corporate organization Europe and the USA. IT demanded a radical re-thinking of the use, servicing and base building design for the office. Widespread delayering and networking are resulting in flatter and more flexible organizations with horizontal networks replacing vertical hierarchies. Highly trained, group-based 'knowledge workers' are replacing clerical, departmentalized 'information processors'. The workforce itself has changed, with more women and fewer full-timers. The full-time eight-hour day, five-day week form of employment is under challenge from changing approaches to staff working. These changes in management are having an impact on the use of property. New methods of space management are very different from even those of the recent past. For example, cellular offices, which are seen to reinforce hierarchies, discipline and individualism are being increasingly replaced by group areas encouraging interaction, co-operation and innovation. The practice of a permanent place of work with a fixed, dedicated workstation for each individual is no longer a 'given' for everyone. Hot-desking and hotelling have been suggested as effective and efficient ways of utilizing space in an increasingly cost-competitive business environment. Staff are also becoming more demanding of their work environment. Staff want more natural light, more naturel ventilation, and more control over heating and air conditioning sysytems. The conclusion of the thesis has been put forward in the last chapter. Working spaces which are expected in new ways of working, is defined also, in this chapter. IX