Linum L. cinsinin Dasylinum (Planchon) Juz. seksiyonunun revizyonu
Revision of the section Dasylinum (Planchon) Juz. of genus Linum L.
- Tez No: 233518
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Linum L. cinsinin Dasylinum (Planchon) Juz. seksiyonuna ait taksonların sistematik, anatomik ve palinolojik revizyonu bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır.?Flora of Turkey?e göre 8 tür, 4 alttür ve 2 varyete ile temsil edilen Dasylinum seksiyonu, Linum seljukorum Davis'un Türkiye için yeni olan Heleolinum Egor. seksiyonuna dahil edilmesiyle ve Linum hirsutum L.'un alttür düzeyinde yapılan değişiklerle, bu çalışmada 7 tür ve 5 alttürle değerlendirilmiştir. Yapılan bu değişiklikle Linum cinsinin seksiyonlarının anahtarı ve Dasylinum seksiyonundaki türlerin yeni teşhis anahtarı oluşturulmuştur. İncelenen örneklerin deskripsiyonları, tip örnekleri, çiçek açma zamanı, yetiştikleri ortamlar, fitocoğrafik bölgeleri, Türkiye'deki yayılışları verilmiştir ve harita üzerinde gösterilmiştir. Ayrıca, türlerin renkli fotografları, elle çizilmiş genel şekilleri, taban yaprakları, orta gövde yaprakları, petal, sepal ve kapsül şekilleri yer almaktadır.Çalışmanın anatomi bölümünde gövde enine kesitler ve yaprak boyuna kesitler verilmiştir. Gövde enine kesitte sklerankima lifleri, yaprak boyuna kesitte ise damar sayısı ayırt edici özellik taşımaktadır.Palinoloji bölümündeki çalışmada, Wodehouse metodu ve Erdtman'ın Asetoliz metodu uygulanmıştır. Polenler hem boyutları bakımından, hem de morfolojik olarak karşılaştırılmıştır. Polen yüzeyindeki ornamentasyon gerek kısa-uzun stiluslu bitkiler arasında, gerek türler arasında farklılık göstermektedir. Bu özellikler Scanning Elektron Mikroskobu (SEM)' nda çekilmiş mikrofotograflar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study comprises systematical, anatomical and palynological revision of the taxa from section Dasylinum (Planchon) Juz. of the genus Linum L.In ?Flora of Turkey? Dasylinum section is represented with 8 species, 4 subspecies and 2 varieties. With the inclusion of Linum seljukorum Davis in a newly created section Heleolinum Egor. and some alterations in subspecies level of Linum hirsutum L., the section is evaluated with 7 species and 5 subspecies. According to these changes, the new identification key for the sections of genus Linum and the identification key for the species in the section are created. The descriptions, type localities, flowering time, habitats, phytogeographical region localities and the distribution localities in Turkey over the map of the studied taxa are given. In addition, color photos and line drawings of the general habits of the species and detailed morphological characteristics in line drawings are presented.The cross sections from the median stem regions and median cauline leaves are studied anatomically. The diameter of phloem or ?bast? fibers in the stem and the venation in the leaf cross sections change from species to species.In the palynological section, the pollen samples were prepared according to Wodehouse and Erdtman?s Acetolysis methods and examined with a light microscope (LM). The differences of the pollens of the species are expressed in size and morphology. Pollen surface ornamentation changes between the short-long styled species as well as between species. These characteristics are seen on the microphotographs of Scanning Electron Microscope (SEM).