Kütahya ve çevresi linum türleri üzerinde sistematik araştırmalar
The systematic researches on linum species in Kütahya and its surroundings
  1. Tez No: 259725
  2. Yazar: FATİH ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Kütahya ve çevresindeki Linum türlerini tespit etmek amacıyla 2007-2009 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü Herbaryumunda (DUP) bulunan ve çalışma bölgesinden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada Linum cinsinin türleri belirlenmiş ve bu türlerin genel özellikleri ile yayılışı hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda Kütahya ve çevresinde 8 farklı Linum türü tespit edilmiştir. Bunlar; L.hirsutum L. subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. anatolicum , L.hirsutum L. subsp. pseudoanatolicum , L. hirsutum L. subsp. platyphyllum (P.H.Davis) Yılmaz & Kaynak, L.tenuifolium L., L.mucronatum Bertol. subsp.mucronatum , L.nodiflorum L. , L. austriacum L. subsp. austriacum, L. bienne Miller türleridir.
Özet (Çeviri)
This study has been done between 2007-2009 with the aim of determining the Linum species in Kütahya and its surroundings, which presence Dumlupinar University Department of Biology Herbarium (DUP) and gathering from research field. In this research, species of the Linum genus has been determined and the information about the general features of these species and its spread has been given.In conclusion, 8 different Linum species has been determined in Kütahya and its surroundings. These are; L.hirsutum L. subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. anatolicum, L.hirsutum L. subsp. pseudoanatolicum, L. hirsutum L. subsp. platyphyllum (P.H.Davis) Yılmaz & Kaynak, L.tenuifolium L., L.mucronatum Bertol. subsp. mucronatum , L.nodiflorum L., L. austriacum L. subsp. austriacum, L. bienne Miller.