Functional similarity impact on the relation between functional size and software development effort
Fonksiyonel benzerliklerin fonksiyonel büyüklük ve yazılım gelistirme işgücü arasındaki ilişkiye olan etkisi
  1. Tez No: 233564
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZCAN TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmada, fonksiyonel büyüklük ile yazılım gelistirme isgücü arasındaki iliskinindüsük olmasının nedenlerinden birinin bu iliski olusturulurken benzer fonksiyonlarıngöz ardı edilmesi olduğunu belirledik. Benzer fonksiyonların aynı ürün içerisindetekrar kullanılma fikrinden yola çıkarak fonksiyonel büyüklük ile isgücü arasındakiiliskinin yüksek olmasını sağlayacak bir yöntem gelistirdik (SiRFuS).Yöntem, Santillo ve Abran'ın yaklasımından yola çıkarak ürün içerisindekifonksiyonel benzerliklerin ve benzerlik yüzdelerinin belirlenmesi ve BenzerlikEtkisindeki Fonksiyonel Büyüklüklerin hesaplanarak yazılım isgücü ve fonksiyonelbüyüklük arasındaki iliskiyi güçlendirecek uyarlanmıs bir büyüklük elde etmekamacıyla gelistirilmistir. Benzerlik etkisindeki fonksiyonel büyüklükler, uyarlamayaklasımının özelliklerine göre ?Ayrık Benzerlik Etkili Fonksiyonel Büyüklük? ve?Devamlı Etkili Fonksiyonel Büyüklük? olarak adlandırılmıstır. SiRFuS yöntemi üçasamadan olusmaktadır: Yazılım ürününün COSMIC Fonksiyonel Büyüklük Ölçüm(FBÖ) yöntemi ile belirlenmesi, ölçüm sonuçlarından fonksiyonel benzerliklerin eldeedilmesi ve benzerlik etkisindeki fonksiyonel büyüklüklerin hesaplanması.Benzer fonksiyonların bulunarak fonksiyonel süreçler arasındaki benzerliklerinyüzdelerinin belirlenmesi ve benzerlik etkisindeki uyarlanmıs fonksiyonelbüyüklüklerin bulunmasını kolaylastırmak için bir araç gelistirilmistir.Gelisim fırsatlarını belirleyebilmek ve yöntemin ve aracın uygulanabilirliğinideğerlendirebilmek için iki durum çalısması yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, we identified one of the reasons of the low correlation betweenfunctional size and development effort which is overlooking the similarity of thefunctions during the mapping of the functional size and development effort. Wedeveloped a methodology (SiRFuS) that is based on the idea of the reuse of thesimilar functions internally to provide high correlation between functional size anddevelopment effort.The method is developed for the identification of the similarfunctions based on the method of Santillo and Abran. Similarity percentages amongthe functional processesand Similarity Reflective Functional Sizes are computed to attain adjusted functionalsizes. The similarity reflective functional sizes were named as Discrete SimilarityReflective Functional Size and Continuous Similarity Reflective Functional Sizebased on the characteristics of the adjusted functional sizes. The SiRFuS methodconsists of three stages: measurement of the software product with COSMICFunctional Size Measurement (FSM) method; identification of the functionalsimilarities bases on the measurement results and calculation of the similarityreflective functional sizes.In order to facilitate the detection of similar functions,calculation of the percentageof the similarities and similarity reflective functional sizes; a software tool isdeveloped based on the SiRFuS method.Two case studies were performed in orderto identify the improvement opportunitiesand evaluate the applicability of the method and the tool.