Turizm yapılarında (özelde tatil köylerinde) kimlik sorunu
The Identity problem in tourism facilities (in especially holiday villages)
- Tez No: 100572
- Danışmanlar: PROF.DR. S. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
TURİZM YAPILARINDA (ÖZELDE TATİL KÖYLERİNDE) KİMLİK SORUNU ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de gelişmekte olan turizm sektörünün bir yan kolu olan konaklama endüstrisini yakından ilgilendirmektedir ve turizm mimarisinde bir“kimlik kaosu”yaşandığı gerçeği göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amaç ve erekleri tanıtılmaktadır ve ilk bölüm konuya giriş niteliği taşımaktadır. İkinci bölümde, tüm çalışmanın konu alam olan turizmin çok boyutlu bir kavramsal çerçevesi çizilerek; bileşenleri, amacı, tarihsel evrimi ve en son olarak da ülkemizdeki durumu ve gelişimi incelenerek konuya etraflıca bir göz atılmıştır. Turizm, insanların sürekli konutlarının bulunduğu yer dışında yaptıkları seyahat ve gittikleri yerlerde geçici konaklamalarından doğan ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili faaliyetlerdir ve asıl amacı; geniş halk kitlelerinin dünya güzelliklerinden yararlanmasını sağlamaktır. Günümüzde turizm, ekonomik ve sosyal alanlardaki köklü değişimlere paralel olarak önemli gelişmeler göstermektedir. Bu olayda, birinci derecede etken ve etkilenen, turizmin öznesi olan“turist”olarak tanımlanan insandır. İnsanın sosyal, kültürel, ekonomik durumu zaman içinde değiştikçe XX. yy' m ikinci yansında büyük bir genişliğe ve önemli yapısal değişikliklere uğrayan turizm olgusunun da gelişme hızını artıracağı kesindir. Üçüncü bölümde, öncelikle kimlik kavramı, bileşenleri, görsel kimlik olgusu gibi genel kavramlardan yola çıkılarak; kimliğin turizm yapılarına etkisi; turizm yapılarını tesir altına alan belli başlı mimari akımlar vasıtası ile açıklanmaya çalışılmıştır. Kimlik, doğadaki herhangi bir canlıyı veya objeyi başka canlı veya objelerden ayıran, öncelikle onu görsel, işitsel vb. gibi diğer duyularla algılanan, kendine özgü olma durumudur. Bir kimlik öğesi olan kültür, toplumun geleneğini, göreneğini, yaşama biçimini, adetlerim, alışkanlıklarını kapsayan bir kavram olduğu için kültürile kimlik arasındaki ilişki vurgulanmıştır. Bir toplumun kültür düzeyinin seviyesi, toplumu oluşturan bireylerin yarattığı çevrenin kimliğini belirlemede ve yönlendirmede, etken olarak görev yapmaktadır. Turistler, gittikleri her yerde, kendi çevrelerine benzeyeni değil, benzemeyeni ararlar. Gittikleri ülkelerde değişik uygarlık, başka iklim, farklı insanlar bulmak, o ülkenin kültür varlıklarını anlamak ve yerinde yaşamak isterler. Fransız; Antalya'da başka bir Marsilya, İtalyan; İzmir'de başka bir Napoli bulmak için gelmez. Turizmde ve turizm mimarlığında başarı kazanmak için yalmz modern ürün yaratmak ve sunmak yeterli değildir. Kendi kültürel değerlerine sahip çıkmak ve korumak suretiyle, rakip ülkelerden farklılıklar geliştirip, öne çıkararak sunmak da gereklidir. Bu bölümde, üniversalizm, rejyonalizm, sinkretizm olarak adlandırılan, turizm tesislerini etkileyen mimari akımlar incelenmiş ve bu akımlar etkisiyle inşa edilmiş tatil köyü örnekleri görsel malzeme olarak verilmiştir. Bu aşamada, tasarım yaklaşımlarının kimliğe etkisi ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple, yeni tasarlanan turizm amaçlı mimari çevrelerde ve turizm yapılarında, turizm kullanıcısının beklentisine ilişkin amaçlar doğrultusunda, tasarlayıcı mimarlar bilinçli olarak yöresel referanslar vermektedirler. Tasarımcılar, yöresel referanslara baş vururken süreklilik, çeşitlilik, moda, benimsenen mimari akımlar vb. çevreye kimlik kazandırıcı değerleri göz önünde tutmaktadırlar. Bulunduğu yere ve mekana kendinden bir şeyler katamayan insan için kimlik sorunu söz konusudur. Turizm mimarisinde de tasarımcılar, değişik yaklaşımlar sergileyerek kimlik arayışları yapmaktadırlar. Bu sebeple, tasarım yaklaşımlarının gereksinme, olanaklar doğrultusunda nasıl ve ne şekilde kimliği etkilediği konusuna değinilmiş ve bu olanaklar kültürel, fiziksel, ekonomik ve sosyal yönden incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de ve dünyada var olan tüm konaklama yapılarının tanımı, geçirdiği süreç ve sınıflandırmaları yapılarak, bunların arasında tatil köylerinin yeri belirlenmiştir. Tatil köyü kavramının tanımı; bu kavramın doğuşu, gelişimi ve Türkiye'de tatil köylerinin durumu ele alınmış ve irdelenmiştir. Konaklama tesisleri, turistlerin konaklama, yeme-içme, dinlenme, tedavi, eğlence, spor vb. gereksinmelerini belirli ücret karşılığında sağlayan, konaklama xıtesisi belgesi almış olan tesislerdir. Turizm tesisleri bazı ortak niteliklere sahiptir, bu tesislerin yerel değerleri şöyledir:.Konaklama tesisleri, çevreyle uyum içinde olmalıdır..Yapılar, olabildiğince Türk mimarisi ve yerel mimariyi yansıtmalıdır..Bu tesislerin, iç düzenlemeleri olabildiğince Türk toplum yaşantısını ve yerel yaşantıyı yansıtmalıdır..Kullanılan malzemeler, genellikle Türk Standartlarına ve yörenin özelliklerine uygun olmalıdır. Beşinci bölümde, Antalya ve çevresinde bulunan tatil köyleri için bir“Mimari Kimlik”taraması yapılmıştır. Her şeyden önce tatil köylerinin taranmasında kullanılan örnekleme tekniğinden bahsetmek gerekir. Bu analiz çalışmasında kullanılan esas metot fotoğraflarla desteklenen yerinde gözlemdir. Bu fotoğraflar yardımıyla cephede kullanılan malzeme, öğe, renk tatil köylerinin görsel analizleri için incelenmiştir. Tatil köyleri üç aşamada irdelenmiştir. Öncelikle yerleşim alanı: - Konumu - Topografyası - İklim, daha sonra yapıların genel özellikleri; - Kompleksin mimari öğeleri - Kullanılan malzeme -Renk Üçüncü aşamada turizm tesislerini etkileyen mimari eğilimler incelenmiştir. Bunlar; - Üniversalizm - Rejyonalizm - Sinkretizm'dir. Ekte belirtilen diğer analiz metodu ise turizm seyahat acentalan yetkilileri ile yapılan yüz yüze görüşmelerdir. Turistlerin turizm mimarisine bakış açılarını araştırmak için yapılmıştır. Altıncı bölümde, ilk dört bölümde kuramsal olarak verilen bilgiler, beşinci bölümde yapılan alan çalışması ile birleştirilerek bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. xııTüm turizm tesisleri içinden, etkileyici örneklerle karşılaşılmıştır ve Belek, Beldibi, Göynük, Kemer'de yer alan 15 tatil köyünün analizi sonucunda turizm mimarisinde yaşanan“Kimlik”sorunu hakkında pek çok fikre sahip olunmuştur. Fikirler ve sonuçlar şöyledir:.Turizm konaklama tesisleri (özelde tatil köyleri), amaçlanan imajı yaratmaya çalışırken tarihi veya yöresel mimariye çağrışım yaptıran çevre öğelerinden (yapı detayları, malzemeler veya sokak karakterleri gibi) yararlanabilir. Ancak, bunlardan daha etkili olan özelliklerin, ayrıntılı düşünülmüş tasarım, kaliteli malzeme ve temiz işçilik olduğu da unutulmamalıdır. Bu özelliklerden yoksun, salt görselliğe yönelik bir çaba bayağı imajlar yaratabilir..Turizm konaklama tesisleri (özelde tatil köyleri) kullanıcılarda“tatilde olmak duygusunu”canlı tutacak çekici, renkli, farklı bir imaj yaratmalıdır. Öte yandan, turistlerin bir bölümü gittikleri ülke veya yöreyi sadece kaldıkları tesis sınırları içinde tanımak zorundadır. O halde tesis, ülkenin veya yörenin bütününü temsil edecek karakter de taşımalıdır..Bugünün turizm konaklama tesislerim tasarlarken, bazı referanslardan (tarihi veya yöresel mimari) yararlanarak, benzerlikler kurma çabasının düşebileceği bazı açmazlar vardır; 0 Sadece, başka öncüllerine bağımlı olarak anlam kazanan bir şey, kendi başına anlamsız veya kimliksiz kalabilir. 0 Atıfta bulunduğu öncüllerini, yanlış veya kötü yorumlayan örnekler, onları da değersizleştirirler. 0 Öncülleri yaratan sosyo-kültürel ortam artık bulunmadığı için çağrışımlar, sadece görsel kalacaktır. Ayrıca, günümüzde turizm tesisleri tekrar eden birimlerin adedi ve boyutları açısından, eski çevrelere göre çok büyüktür, bu ise görsel benzerliğin bile sağlanamamasına neden olmaktadır..Farklı imajlar oluşturmak amacı ile girişilen denemeler, tek tesis ölçeğinde ele alındığında ilginç, hatta geliştirici olabilir. Ancak tesislerin yan yana geldiğinde yarattığı çevre bütünün imajı da aynı derecede önemlidir. Tesisler arası çeşitlilik çevre bütününde kargaşaya hatta kaosa dönüşebilir. xııı.Sadece görsel birtakım çabaların fonksiyona yansımamış olması, tesisi“tiyatro dekoru”ndan öteye götürememektedir. Böylece, tesislerin kimliği, bir yerde basit imajlar ve mesajlar vermek dışında bir özelliğe sahip olamamaktadır..Kolay olan metot, aynen taklit etmektir. Ancak tasarımcı, yorumlama ile bir şeyler ortaya çıkarmak istiyor ise bu da, tasarımcının mimarlık tarihini çok iyi bilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Şöyle ki; mimarlık tarihinde gelişme daima eskilerin yeniden yorumlanması şeklinde olmaktadır..Turizm Yapılan Mimarisi Kimliği kültürel kimlik ile ilişkilidir. Kültürel kimliğin bozulması, turizm yapılaşmalarının yaşandığı çevrelerde mimariyi olumsuz şekilde etkilemektedir. Turizmin gelişmesi bir yandan sevindirici iken; bölge karakteristiklerinin özünden uzaklaşması, özgün yapıların bozulması açısından memnuniyetsizlik verici bir şekle de dönüşmektedir..Eski mimarinin aynen kopyalandığı tesislerde; yapı detayları, mimari öğeler eskiyi çağrıştırırken, kullanılan malzemeler ve dekorasyon oldukça çağdaş ve modern bir tarzdadır. Bu bir ikilem yaratmaktadır. Cephe mimarisinde yaşanan kimlik bunalımının adeta iç mekanlara da yansımış durumda olduğu gözlenmektedir. XIV
Özet (Çeviri)
THE IDENTITY PROBLEM IN TOURISM FACILITIES (IN ESPECIALLY HOLIDAY VILLAGES) SUMMARY This study closely concerns the accommodation industry as a side branch of tourism sector developing rapidly in Turkey and has been done by taking the reality of the“Identity Chaos”in Tourism Architecture into consideration. In the first chapter, the objectives of the study are introduced and first chapter carries some characteristics of the entrance to the subject. In the second chapter, the beginning is done with the definition of the tourism which is a multi-dimensional concept and then is examined in detail to the tourism phenomenon by examining the components, its aims and the historical evolution and lastly the situation and the development of the tourism in our country. Tourism is an activity in which people travel rather than the places in which they live and in which the needs of accommodation are met. Its main aim is to give opportunities of world beauties for a large group of people. Nowadays, tourism shows important developments with parallel to the substantial changes in the economical and social areas. The person who is affected by tourism and is main the factor is the“tourist”who is the subject of the tourism. As the social, cultural and the economical status of person have changed in the time, it is certain that the tourism with its expansion and important structural changes in the second half of twentieth century will increase the rate of development. In the third chapter, firstly some general concepts as identity, its components, visual identity fact are discussed and then the effect of identity to the tourism facilities is tried to be explained by means of the architectural trends which affect to the tourism facilities. Identity discriminates any living things from any other living things in nature and it is the condition that becomes peculiar to oneself, first of all is perceived by other senses like visual, auditory, etc. xvCulture which is an element of identity is a concept that contains the tradition, custom, way of life, habits, the relation between identity, and is emphasized in this chapter. How the cultural degree of a society is high, it is observed that culture makes duty on defining and orienting the identity of the environment which is created by individuals who form the community. It is a fact that the tourists visit, they look for things which are different than from those in their own environment in the countries they visit. They want to find a different civilization, climate and people and they want to understand cultural entities of countries'. The French and the Italian do not come to Turkey to find another Marseilles in Antalya and another Napoly in Izmir. In order to be successful in tourism and tourism architecture it is not only adequate to create and provide modern products. By conserving own cultural values and is necessary to develop differences from competitive countries and to give priority to present them properly. In this chapter, the architectural trends which affect to the tourism facilities named as universalism, regionalism, syncretism, are examined and holiday village examples which are built with the effect of these trends are given as visual material. In this stage, the effect of the design approaches to the identity is appeared. For this reason, in the architectural environments which are tourism purposeful and tourism facilities that are newly designed, architects who become designers give local references being conscious in the direction of the aims which are relating to the expectations of the tourism users. As designers have applied to the local references, they take into consideration the values like continuance, variety, fashion, the architectural trends that give identity to the environment. The identity problem is a question for a person who cannot add some things from oneself to the places where he/she is found. In the tourism architecture, designers make identity searching with exhibiting different approaches. For this reason, in which manners design approaches affect the identity in the direction of necessities and possibilities is explained and these possibilities are examined from the cultural, physical, economical, social point of view. In the fourth chapter, all of the accommodation facilities built in Turkey and in the world are defined and the processes of them that they pass is explained by means XVIof classification. Of all of the accommodation facilities, the place of holiday villages is determined. The holiday village concept, its development and the situation in Turkey is examined. Tourism facilities are the buildings that provide spending the night, catering, resting, treatment, entertainment and sportive necessities by paying money and they are the buildings that take“Tourism Facilities Certificate”. Tourism facilities have some common quantities, local values of these facilities are as follows:. They should have a harmony with the environment,. Facilities should show Turkish and local architecture characteristics,. The interior design of these facilities must show the characteristics of life of Turkish society and local life,. The materials used in these facilities must be convenient to Turkish standards and the characteristics of local. In the fifth chapter, an“architectural scanning”is made for the holiday villages which is located in Antalya and its vicinity. First of all it is necessary to discuss the sampling method/technique which is used in scanning of holiday villages in this method. The main method used in this analysis study is observation on the site which is supported with photographs. By the help of these photographs the materials, elements, color used in the facades are examined for the visual analyses of the holiday villages. The holiday villages are examined in three stages: First: settlement area is presented as; a) Location b) Topography c) Climate and then the general characteristic of the buildings, XVIId) Architectural elements of the mass e) The materials used f) Color In the third stage the architectural trends which affect to the tourism facilities will be examined. They are: g) Universalism h) Regionalism i) Syncretism The other analysis method given in the appendix is a method that is made face to face interview with the authorities of the tourism travel agents. It is determined for researching the viewpoint of the tourists to the tourism architecture. In the sixth chapter, the knowledge given being theoretical in the first four chapter is united with the field study which is done in the fifth chapter and then is tried to reach a result. The attractive examples of the holiday villages in ail tourism facilities, were met in this way in the result of all these analysis of 15 holiday villages located in Belek, Beldibi, Göynük, Kemer some ideas have gotten about the“identity”problem which is lived in tourism architecture. The ideas and results are as follows: a) Establishment may use environmental principles (building details, material, street characteristics, etc.) that reminds historical or environmental architecture while creating the decided image. But detailed design, quality material and craftsmanship are more effective than these principles. A work oriented towards only visual impact would miss the quality principles and this in return will create common even ordinary images. b) The touristic establishments should create a different, living and attractive image that would build idea of being“on a vacation”for the tourist. On the other hand some of the tourists would know the country or environment that they are visiting only in the limits of the touristic establishment. Therefore, the premises of the establishment should reflect the characteristics of the whole country or the environment. xvmc) There are some difficulties that can be encountered while trying to find similarities between of premises historical or environmental architecture in today's tourism building designs; c. 1) A design that is meaningful when it is related to another premise may very well be meaningless or without any identity when it stands by itself, c.2) Poorly adapted premise with wrong or bad design interpretation may reveal the image of the original premises. Several examples like these were seen. c.3) Visual reminders that does not reflect the socio-cultural and environmental focuses of the premises would be meaningless. Since the size of the touristic establishments are far too big for the old environmental settings, it never becomes impossible to attain visual similarity as to design. d) The total environment image that is created when these establishments come together is also important. Variety between establishments can form into agitation or even chaos in total environment. As a matter of fact, this was the situation in the specified area. In this area, not only the establishments separate images must be taken into consideration, but also that image subject is a macro scale subject when the characteristics of the sea shore is taken as whole. e) As some of the visual efforts can't reflect to the function of the facility so this situation won't take away the facility to the farther side of“theater decor”. In this way, the identity of the facilities has not a characteristic except for giving ordinary images and messages. f) The easy method is to copy. If the designer has wanted to create something with interpreting, he/she will know the architectural history very well. In this way the development of architectural history has become by interpreting of the old values. g) The situation of the identity of the architecture of the tourism facilities is related to the cultural identity. Destroying of the cultural identity affects the architecture negatively in the environment where the tourism building are mostly seen. h) In the facilities which the ancient architecture is exactly copied, as building details, architectural elements remind the ancient, decoration done interior and the materials used are contemporary and modern. This creates a dilemma and chaos in the interior places. xix