An assessment model for web-based information system effectiveness
Web-tabanlı bilgi sistemleri için etkililik değerlendirme modeli
  1. Tez No: 233563
  2. Yazar: GÜL TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilgi sistemlerinin (BS) etkililiğinin değerlendirilmesi, organizasyonların yaşam döngüsünde kritik önem arzetmektedir. Çünkü günümüzde. Internet teknolojilerinin iş ortamlarına girişiyle birlikte, bilgi sistemlerinin etkiliğinin ölçülmesi daha da zor hale gelmiştir, çünkü Internet sınırları olmayan, sürekli çalışabilen, esnek bir iletişim ortamı sağlamaktadır. Web Tabanlı Bilgi Sistemlerinin (WBS) etkliliğinin ölçülmesi organizasyonların devamlılığını sağlamaları ve rekabetçi ortamda varolabilmeleri olabilmeleri için gerekli olan, ancak birbiriyle etkileşimde olan faktörleri içermesi dolayısıylada karmaşık bir konudur. Literatürde bilgi sistemlerinin değerlendirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmalar, genel, kapsamlı ve etkialanından bağımsız bir WBS etkililik değerlendirmesinden çok uzaktır. Bu çalışmada, genel bir WBS etkililik değerlendirme modeli sunulmaktadır. Bu model örnek olay incelemesi olarak e-ticaret ve e-banka alanlarındaki dört şirkete uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information System (IS) effectiveness assessment is an important issue for the organizations as IS have become critical for their survival. With the incorporation of Internet technologies into the business environment, it is now more difficult to measure IS effectiveness, because Internet provides a borderless, non-stop, flexible communication medium. Assessing the effectiveness of web-based information systems (WIS) is vital for survival and competitive advantage which is a complicatedsubject since there are several interacting factors to consider. In the literature there are several methods proposed for IS assessment. However, those studies have been far from providing a broad, comprehensive evaluation framework for any type of web-based IS independent of its domain. In this study, a generic WIS effectiveness assessment framework is proposed. The framework is applied in case studies consisting of four organizations in e-commerce and e-banking domains.