Simulation of a mobile agent middleware for wireless sensor networks
Telsiz algılayıcı ağları için bir gezgin etmen ortakatman yazılımının benzetimi
  1. Tez No: 233568
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. MURAT ERTEN, DOÇ. DR. YASEMİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fiziksel dünya ve sanal dünya arasında boşluğu doldurmada gittikçe daha da önemli bir rol oynayan telsiz algılayıcı ağları (TAA), son yıllarda önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bununla birlikte, telsiz algılayıcı ağlarının programlanması son derece zordur. TAA için geliştirilen ortakatman yazılımları, algılama tabanlı uygulamaların geliştirilmesini destekler ve telsiz algılayıcı ağlarının programlanmasını kolaylaştırır. Ortakatman, uygulamalar ve işletim sistemlerinin ortasında yer alan bir yazılımdır. TAA için ortakatman yazılımı geliştirilmesi üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.Bu tezde, Agilla ortakatman yazılımı üzerinde çalışan gezgin etmenlerin bir yazılım uygulaması kullanılarak benzetimi ilk kez denenmiştir. Bir Java uygulaması (Agilla Benzetimcisi) geliştirilmiş ve çeşitli fonksiyonlara karşılık gelen farklı etmenlerin benzetimi yapılmıştır. Ağın başarımı, diğer bir deyişle etmenlerin benzetimcide çalıştırılması için gereken zaman ölçülmüştür. Değişik etmenlerin benzetimlerdeki taşınma zamanı ve güvenirlik sonuçları gerçek hayat deneylerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada sunulan karşılaştırma sonuçları göstermiştir ki benzetimler gerçek hayat deneyleriyle benzer sonuçlar üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) have become a significant research area in recent years as they play an increasingly important role in bridging the gap between the physical and the virtual world. However, programming wireless sensor networks is extremely challenging. Middleware for WSNs supports the development of sensing-based applications and facilitates programming wireless sensor networks. Middleware is the software that sits in the middle of applications and operating system. There is a large amount of research on middleware development for WSNs.In this thesis, a first attempt is made to simulate mobile agents running on Agilla middleware using a software application. A Java application (Agilla Simulator) is developed and different agents corresponding to various functions are simulated. The performance of the network, namely the time it takes to execute the agents on the simulator is measured. The results of migration delay and reliability in the simulations of different agents are compared with those of the real world experiments. The comparison results presented in the study show that simulations produce results comparable to real life experiments.